Program 2019

PROGRAM FESTIVALU VYSOKÉ HORY NITRA 2019

PRE VÁS PRIPRAVUJEME

 

 

 


Róbert Gálfy z Vysokých Tatier

Spomienky z hôr

     Slovenský horolezec, skialpinista a horský vodca UIAGM. Má za sebou množstvo prvovýstupov, horolezeckých expedícií, v r. 1983-93 patril v Európe k skialpinistickej špičke. Liezol vo Vysokých Tatrách, Alpách, na Pamíre, Aljaške, Patagónii alebo Himalájach. Známe sú prvovýstupy na Jannu (7 710 m) v r. 1981 alebo Fitz Roy v r. 1983 (spoločne s Michalom Orolinom a Vladom Petríkom). Zúčastnil sa himalájskych expedícií organizovaných jeho otcom Ivanom Gálfym – na Jannu ( súčasť expedície na Kanchenjungu), Lhotse Shar a Mt. Everest. Alpským štýlom vystúpil v r. 1988 na osemtisícovku Gasherbrum I. počas expedície, ktorú viedol. Okrem toho sa venoval aj extrémnym zjazdom. Zlyžoval 3 sedemtisícovky na Pamíre – Pik Korženevskej, Pik Somoni a Pik Lenina. Päť letných sezón robil horského vodcu vo švajčiarskom Zermatte.

Vo svojej prezentácii sa zameria na intenzívne obdobie v 80. a začiatkom 90. rokov 20. storočia, kedy sa venoval súťažnému skialpinizmu a zároveň aj výškovému horolezectvu v rôznych pohoriach sveta. Skialpinizmus mu učaroval natoľko, že sa s ním začal zaoberať na vrcholovej úrovni a so svojimi partnermi sa vypracoval na popredné miesta v európskej špičke. Popri tom sa venoval horolezectvu a extrémnemu lyžovaniu. Porozpráva nám o svojich skúsenostiach pri kombinovaní týchto outdoorových aktivít, ako sa navzájom ovplyvňovali, resp. dopĺňali.


Jan Dungel z Brna (ČR)

Farby pralesa

     Vyštudoval biológiu, avšak po krátkom pôsobení v akademických inštitúciách sa rozhodol pre kariéru umelca na voľnej nohe. Spolupracuje s divadlami, hudobníkmi i architektmi, nevyhýba sa ani komerčnému dizajnu. Ilustruje rozprávky pre deti, beletriu, časopisy. Vo svojej maliarskej tvorbe aj ilustráciách sa zameriava najmä na témy prírody a odbornú ilustráciu. Doteraz ilustroval cez päťdesiat kníh, ktoré boli publikované nielen v Českej republike, ale napr. vo Veľkej Británii, Nemecku, Poľsku, Holandsku, Francúzsku, Maďarsku, Venezuele, Kolumbie a inde. Kniha "Správame sa ako zvieratá?" s jeho ilustráciami bola v roku 1993 Ministerstvom kultúry a Pamätníkom národného písomníctva ocenená titulom Najkrajšia kniha roka 1992. Svoju voľnú tvorbu prezentoval na mnohých kolektívnych i samostatných výstavách v ČR i v zahraničí.
Od roku 1992 pravidelne navštevuje Južnú Ameriku, kde maľuje zvieratá a rastliny v ich prirodzenom prostredí. Vo svojej práci v teréne kladie dôraz na autentickosť a presnú dokumentáciu.


 

Vladimír Launer z Bratislavy

Himaláje '84 - Sagarmatha

     V rámci expedície Himaláje '84 - Sagarmatha, ktorej 35. výročie si pripomíname, vystúpili na vrchol Mt. Everestu Jozef Psotka a Zoltán Demján, v poradí ako výstup č. 16. a 17. bez použitia kyslíka, pričom Juzek Psotka bol v tom čase najstarší človek na streche sveta. Túto expedícia a veľkú osobnosť slovenského horolezectva nám priblíži jej účastník V. Launer.


 

Ján Psotka a Vladimír Launer z Bratislavy

Memoriál Jozefa Psotku


 

Pavol Barabáš z Bratislavy

Tieň jaguára

     Objavná cesta štyroch priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi. Ich jednoduchosť bytia, spiritualita a symbióza s okolitou prírodou je silným kontrastom s našim ponímaním sveta.
Film získal viacero ocenení na festivaloch v SR alebo zahraničí, napr. nedávno Grand Prize za najlepší dobrodružný film na 28. ročníku Festivalu dobrodružných filmov Ecrans de l'aventure (Dijon, Francúzsko), v lete 2019 Cenu za najlepší dokument na Medzinárodnom horolezeckom filmovom festivale v Tepliciach nad Metují (ČR) alebo Čestné uznanie na MFHF 2018 v Poprade.


 

Rasťo Hatiar z Liptovského Mikuláša

Vrcholová príťažlivosť

     Horolezecký a životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Intímny portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice. Film nie je len uceleným popisom Hámorových výkonov. Je zároveň portrétom muža, obrazom vývoja jeho charakteru, vysvetľuje motiváciu, ktorá ho ženie k tomuto nebezpečnému a veľkolepému výkonu.
Film získal viacero ocenení na festivaloch v SR alebo zahraničí.


Miloslav Daníšek & Pavel Sabela (ČR)

PCT - 4280 km pešo z Mexika do Kanady

     Pacifickú hrebeňovku (PCT), 4 280 km dlhú diaľkovú turistickú trasu vedúcu pozdĺž západného pobrežia naprieč celými USA od Mexika až do Kanady s celkovým prevýšením až 150 km, predstavia Pavel a Milo. Ich prechod bol prvým slovenským a zároveň prvým česko-slovenským prechodom PCT.

Ako je možné prejsť po vlastných  viac ako 4.000 km? Načo je potrebné sa pripraviť  a čo nepodceniť? Koľko to celé stojí? Aké nebezpečenstvá hrozia? ...174 dní na ceste, 5 miliónov krokov, 4 páry topánok... keď aj zubná kefka je príliš ťažká... -10 °C až +42 °C, piesok, ľad, oheň, komáre, medvede, pumy, myši...... bolesť, strach, eufória, depresia, radosť, osamelosť, slzy, smrť, brufen...
Trasa PCT začína horúcou kalifornskou polopúšťou, pokračuje okrajom legendárnej Mohavskej púšte, najvyšším pohorím USA – monumentálnou Sierrou Nevadou, vulkanickým Oregonom a končí majestátnym hornatým Washingtonom. Celkovo prechádza cez 7 národných parkov, míňa viac ako 1 000 jazier a je potrebné prekonať 60 horských priesmykov a sediel.


 

Viliam Bendík z Bratislavy

Bicykel (prológ)

     Aj kus železa môže mať svoju dušu. V jednej z najchudobnejších krajín na svete je obyčajný bicykel bránou k lepšiemu vzdelaniu, vyššiemu zárobku, ale aj k lepšej lekárskej starostlivosti. Aj preto v r.  2018 zorganizovala Anežka Boriová zbierku použitých bicyklov a s pomocou dobrých ľudí zabezpečila ich prevoz kontajnerom na Madagaskar. 120 bicyklov zo Slovenska tak pomohlo mnohým deťom, učiteľom a lekárom významne zlepšiť svoj každodenný život.

     Film je súčasťou pripravovaného medzinárodného filmového projektu THE BIKE (Slovensko, Madagaskar, Francúzsko).


Pavol Medovič zo Žiliny (rodák z Nitry)

Až do posledného dychu / Till the last breath

     Krátky film o tom, ako sa aj na staré kolená dá vrátiť k svojej vášni, aj keď už len v myšlienkach. Film zároveň ukazuje rôznorodosť horskej cyklistiky. Hlavnú postavu vo filme stvárnil v tom čase 89 ročný starý otec, ktorý nás žiaľ tento rok opustil. Film bol ocenený prvým miestom na poľskom filmovom festivale v Krákowe zameranom na horskú cyklistiku. Jazdcami sú: Pavol Medovič, Hugo Robenek a Ľuboš Staňo.


 

Ivan Breský z Nitry

Kaňony juhozápadu USA

     Cieľom krátkeho dokumentu je priblížiť najznámejšie národné parky Juhozápadu USA, štátov Arizona, Utah, Colorado a Nové Mexiko. Väčšinu z nich tvoria kaňony vymodelované riekou Colorado a jej prítokov. Sprievodný hudobný \"podmaz\" je vyskadaný pesničkami Johnnyho Casha.


 

Ľuboš Kanás z Nitry

Tiché miesta

     „Narodil som sa a žijem pod týmito kopcami. Pamätám, keď som bol ešte malý chlapec a dedko nás každú nedeľu brával na Zobor a Pyramídu. Moje video  je výsledkom samoty, pretože najradšej do týchto kopcov chodím sám. Pozorujem a užívam si ticho, ktoré mi ako človeku chýba v rušnom živote pod týmito kopcami. Pre mňa sú to malé Tatry, kde nájdem všetko čo mi chýba tam dole. Natáčanie prebiehalo na miestach, ktoré sú ľudom známe, ale aj na takých, ktoré si tajím, a to od konca leta do obdobia tesne pred festivalom, na ktorom bude mať video svoju premiéru.
Fotenie a natáčanie videí bolo mojou záľubou, venoval som sa tomu od r. 2015. Neskôr som sa začal o tieto kúsky deliť s ľuďmi na sociálnych sieťach a keďže to malo odozvu, pustil  som sa tiež do svojich vlastných projektov. Jedným z nich je aj Nitra v Obrazoch, ktorý  je vyhľadávaný pre svoj obsah - fotky a videá z Nitry a okolia vrátane prírody nad mestom. Som rád, že sa môžem takto s ľuďmi deliť o nezabudnuteľné pohľady a momenty. Nakoniec to v r. 2018 prešlo zo záľuby do profesie ;-)“


Kristián Šodor z Prahy (rodák z Nitry)

Walker's Haute Route - Pešo spod Mont Blancu k Matterhornu

     180 km rodinnej dovolenky po jednom z najkrajších trekov Európy. Putovanie medzi dvomi najznámejšími horskými centrami Chamonix - kolískou alpinizmu v tieni najvyššej alpskej hory a Zermattom - mestom pod možno najznámejšou, ale určite jednou z najkrajších hôr na svete. Počas 2 týždňového pochodu pod najvyššími alpskými štvortisícovkami a pestrými údoliami na dohľad ľadovcom navštívime známe horské chaty, malebné dedinky ako aj osamelé horské osady.


Ben Page (Spojené kráľovstvo)

Zamrznutá cesta / The frozen road

     Neobyčajný film. Ben sám nakrútil cestu naprieč kanadskou Arktídou v zime na bicykli. Zistil aké divy, hrôzy a frustráciu zahŕňa cestovanie osamote naprieč jednou z posledných veľkých divočín sveta.
Film bol ocenený na mnohých zahraničných festivaloch a tiež na MFHF Poprad 2018, kde získal Cenu za dobrodružstvo s dovetkom „Za vizuálne spracovanie sólového výkonu v extrémnych podmienkach“.


Krystle Wright (Austrália)

Kde je poriadne divoko / Where the wild things play

     Chuligánska óda na športovkyne alebo pocta všetkým bláznivým dobrodružným dámam, ktoré si vedia život užívať naplno.
Piatok večer v krčme a … kde sú dievčatá? Odpoveď: asi niekde vonku, pri niečom zábavnejšom ako je napr. base jump zo strmých útesov, bajking, slackline, lezenie žulových stien, lyžovanie…
Autorka je poháňaná vášňou zachytiť jedinečnú perspektívu, ktorú zatiaľ nezachytili iní. Je kočovná fotografka z Austrálie, ktorá zviditeľňuje extrémne športy a športovcov v rôznych kútoch celého sveta.


 

Čítať ďalej...

Martin Fikr

Povolanie: realitný maklér
Outdoorové aktivity: turistika, vysokohorská turistika, lyžovanie, cyklistika
Pôsobenie v horách: Atlas, Adulské a Walliské Alpy, Vysoké Tatry, rôzne pohoria Slovenska 
Najobľúbenejšie miesto v horách: Malá Fatra
Hlavná činnosť pri organizácii festivalu: sponzoring, tombola

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Čítať ďalej...

Stano Obertáš

Povolanie: obchodný manažér, konzultant
Outdoorové aktivity: turistika, cykloturistika, lezenie, vodné športy
Pôsobenie v horách: turistické trasy na Slovensku 
Najobľúbenejšie miesto v horách: Západné Tatry, Zobor
Hlavná činnosť pri organizácii festivalu: sponzoring, tombola

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Čítať ďalej...

Log in

create an account