• Napísal(a) Bolti
  • Čítať 574 krát

PROGRAM FESTIVALU VYSOKÉ HORY NITRA 2018

 


 


 

Pavol Barabáš z Bratislavy

VÁBENIE VÝŠOK – 2. diel: KRUTÝ EVEREST

Uvedenie filmu tento rok na našom festivale skompletizujeme - minulý sme uviedli prvú časť Ivan Gálfy a tento rok to bude časť druhá Krutý Everest. A čaká vás k tomu aj ŠPECIÁLNY BONUS, na ktorý sa skutočne veľmi tešíme.
„Víťazstvá a prehry oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo v Himalájach hviezdne hodiny. V roku 1984 vyliezli Čechoslováci južnú panenskú stenu Lhotse, ktorú Reinhold Messner po neúspešnom pokuse označil za projekt ďalšieho tisícročia. Po svetovom uznaní naši horolezci hľadali ešte odvážnejší cieľ...
Dokumentárny film Krutý Everest je svedectvom o nenaplnených snoch preliezť najťažšiu stenu na najvyššiu horu sveta. V troch náročných expedíciách sa odohrali prelomové udalosti, ktoré vyvrcholili v najtragickejšie okamihy slovenského horolezectva. S odstupom času sa pokúsime zhodnotiť snaženie Slovákov v masíve Mount Everestu a zrekonštruovať ich príbeh.“ K2 studio 

UPÚTAVKA:  https://vimeo.com/214083525     

 

Rasťo Hatiar z Liptovského Mikuláša

TEÓRIA ŠTASTIA podľa Rybanského 

Poetický filmový príbeh o kontraste a vzájomnom pochopení generácií, o tom ako vznikol prvovýstup Dračí kút, aj o poézii lezenia. Na pamiatku skvelému človeku. Tým bol bývalý lezec, starý horal Ľubo Rybanský. Zástupcom mladej generácie je mladý lezec Peter Kuric, ktorý vo filme lezie legendárnu cestu Dračí kút. Túto cestu ako prvý vyliezol práve Ľubo R. spolu s Rudom Slobodom v 70. rokoch.

Film získal na konci augusta Grand Prix na 35. ročníku Medzinárodného horolezeckého filmového festivalu v Tepliciach nad Metují. „Vážim si cenu a teším sa, že neboli ocenené len výkony a extrémne dobrodružstvá, ale obyčajný príbeh skromného a vynikajúceho človeka,“ vyjadril sa filmár z Liptovského Mikuláša.

UPÚTAVKA: https://vimeo.com/242548463  

 

Juraj Koreň z Banskej Bystrice a Michal Sabovčík zo Spišskej Novej Vsi

Seven Virgin Summits, Part Antarctica

 …alebo poďme preplávať najdrsnejší prieliv na svete, vyliezť horu kde ešte nikto nebol a aby toho málo nebolo, zleťme dole na padáku… Po rôznych excesoch, ktoré sme my dvaja (Mišo Sabovčík – profesionálny horolezec, ktorý aj lieta a Ďuro Koreň – profesionálny pilot, ktorý aj lezie) povyčíňali za posledné roky po svetových horách všetkých možných rangov, sme sa rozhodli spojiť sily a ukázať svetu, že na Slovensku junáci horomilní nevymreli. Že aj keď na Slovači more nemáme, ale na Draekov prieliv si trúfame. A aj keď doma žiadnych večne zaľadnených hôr niet, na tie antarktické sa cítime. Že aj keď máme už kadečo oblietané, je najvyšší čas oprobovať, ako to je s lietaním na paraglide v mrazivej Antarktíde. Našou ideou je posunúť slovenské horolezectvo a paragliding novým, extrémnejším a dobrodružnejším smerom, načrtnúť vizuálne i zážitkovo extravagantnejšiu cestu. Zbúrať dogmy o tom, čo sa nedá. Chceme, aby bolo Slovensko vo svete športu počuť, že aj keď je nás málo, dokážeme veľké veci pretože ,,nemožné je len jednou z možností!”

 


 

Vladimír Linek a Martin Grajciar z Bratislavy

Summer Bouquet,  9+

V dňoch 27. júla až 10. septembra 2017 pôsobila štvorica slovenských horolezcov Martin Grajciar , Ondrej Húserka, Jozef Krištoffy a Vladimír Linek v Kirgizsku v oblasti Pamír - Alaj v doline Ak – Su.  Podarilo sa im spraviť prvovýstup v Z stene Piku Aleksandra Bloka, 5239 m. Cestu nazvali Summer Bouquet, jej obťažnosť je 9+ PP 70° ľad. Dňa 25. augusta o 18.00 stáli všetci štyria členovia expedície na vrchole Piku Aleksandra Bloka. Okrem zlého počasia a ťažkého lezenia si lezci užili na expedícii aj veľa zábavy. Viacej sa dozviete v prednáške Summer Bouquet v sobotu večer. 


    

Ivana Sikulová z Banskej Bystrice

ISLAND - 4 ROČNÉ OBDOBIA ZA 10 dní

Island je pre každého synonymom pre krajinu plnú gejzírov, sopiek, geotermálnych prameňov, ľadovcov, vodopádov avšak my sme sa vybrali spoznávať časť tejto krajiny práve z pohľadu skialpinistu. Podľa miestnych bola táto zima najslabšia na sneh za posledných 100 rokov a prišla aj vlna horúčav, čo je v máji na túto krajinu netypické. A tak sme si vyskúšali to povestné Islandské počasie, ale aj ako napratať 6 ľudí s lyžami do auta a po lyžovačke sa kúpať v okolitých prameňoch. Samozrejme každá vydarená expedícia musí mať nádych niečoho dobrodružného a tak trochu extrémneho a tým sa stal na tejto výprave kopec Skessuhorn, podľa miestnych nazývaný aj Islandský Matterhorn. V prezentácii uvidíte ako sa ho podarilo počarbať oblúkmi ako aj ďalších 5 vrcholov v severných fjordoch. 
Iva Sikulová - slovenská skialpinistka a extrémna lyžiarka, so skialpinizmom začala v r. 1993 a neskôr k tomu pridala aj extrémne lyžovanie, je prvou ženou, ktorá v r. 2003 zlyžovala Pallaviciniho kuloár z najvyššieho rakúskeho vrcholu Grossglockner. Od tej doby má na svojom konte radu strmých zjazdov v rôznych pohoriach Európy (napr. Whymperov kuloár z Aiguille Verte, Sassongher a Holzerov kuloár v Dolomitoch, severná stena Hoher Sonnblicku) a tiež v Kirgistáne Pik Koronu. Okrem úspešných zjazdov má s horami spojenú aj takmer tragickú lavínovú nehodu, ktorá ju časom podnietila k životnej zmene a vtedajšiu svoju profesiu geológa opustila a svoje kroky smerovala k záchranárstvu. Dnes sa venuje okrem profesie zdravotníckeho záchranára aj horskej medicíne a lavínovej prevencii. 


 

Jochen Schmoll z Rakúska

NEVYLEZENÁ ANNAPURNA III - David Lama

Mnohými cenami ovenčený 12-minútový dokumentárny film o expedícii Davida Lamu do Nepálu v roku 2016. Ten sa spolu s rakúskymi horolezcami Hansjörgom Auerom a Alexom Blümelom 5 týždňov pokúšal o jednu z najväčších nevyriešených alpinistických hádaniek sveta: neohraničený juhovýchodný hrebeň Annapurny III. Sledujte skvelý film zachytávajúci krásy hôr, ale taktiež pocity únavy, úzkosti či utrpenia trojice horolezcov počas ich výstupu.

UPÚTAVKA: https://www.youtube.com/watch?v=wk72TrI9j-o

Chorá Vrana Prodakšn z Považskej Bystrice

S DEŤMI CEZ HORY

Štyri rodiny štyri dni a tri noci v stanoch na hrebeni Javorníkov. Krátky ale silný dokument o turistike s deťmi. Film S deťmi cez hory ukazuje, ako sa netreba vzdávať svojich záľub, ako neprepadnúť rodičovskému stereotypu a kuvičím hlasom: "Do hôr sa s deťmi nedá." Práve naopak, turistika a pobyt v prírode dáva úžasné možnosti pre spoločné aktivity, prekonávanie prekážok, vzájomnú rodinnú a priateľskú podporu, deťom aj dospelým ponúka dobrodružstvo vo forme mnohých zážitkov. Ako sa zbalí päťčlenná rodina? Koľko toho prejdú najmladšie deti? A čo rodičia...?  Chorá Vrana Prodakšn je nezávislá amatérska tvorivá skupina. Jej členky, autorky filmu S deťmi cez hory, Eva Čičkánová, Katarína Grotkeová, Katarína Jurdíková a Iva Semančíková, sú akčné ženy na rodičovskej dovolenke, ktoré okrem lásky k svojim rodinným príslušníkom pestujú aj lásku k horám. Narodili sa v osemdesiatych rokoch, v novom miléniu študovali na rôznych univerzitách na Slovensku a v Čechách. Pracujú v školskej a sociálnej sfére, žijú v Považskej Bystrici. Pred domácimi prácami uprednostňujú vymýšľanie aktivít pre svoje a cudzie deti - najlepšie vonku. Prienikom ich záľub je chvíľa ukradnutá pre seba, tiež ich vystihuje drevo v akejkoľvek podobe - les, kniha, varecha....  

UPÚTAVKA: https://www.youtube.com/watch?v=b5ZWgdYyFo4

 

 

 

 


 

  


 

Naposledy zmenenéutorok, 16 október 2018 19:02

Log in

create an account