Fotovýstava

Výstava fotografií ako sprievodná akcia je neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu. Návštevníkom ponúka možnosť spríjemniť si chvíle počas prestávok pohľadom na jedinečné zábery prírody a krajiny. Doteraz tu svoje fotografie vystavovali viacerí amatérski a profesionálni fotografi, vrátane Tomáša HulíkaPavla Barabáša, Jozefa SádeckéhoMatúša Lašana, Alexandra Luczyho alebo Alberta Russa. Priestor pre prezentáciu ponúkame i fotoklubom. Zároveň sa snažíme motivovať začínajúcich fotografov, ktorí by radi svoje fotografie vystavili.

Napriek tomu, že sa výstava koná v jediný festivalový deň, má ju možnosť počas neho zhliadnuť až 700 – 800 návštevníkov. Fotografia príp. súbor fotografií, ktoré vyhodnotí odborná porota ako najlepšie práce, získajú Cenu poroty.

Fotografov ocenených na našom festivale nájdete na tejto stránke.

Propozície fotovýstavy na stiahnutie: súbor vo formáte .pdf

Tento rok budú svoje fotografie vystavovať:

Jozef Sádecký
Sen o horách

V Považskej Bystrici pôsobím ako svadobný a krajinársky fotograf. Práve vďaka fotografii som začal vnímať svet úplne iným pohľadom. Nafotografovať správny okamih, šťastie, lásku, emócie a jedinečné chvíle, ktoré sa už nedajú zopakovať je mojim cieľom.
Spoznávanie slovenskej krajiny sa postupom času stalo nočným dobrodružstvom. Skoré výstupy po tme lesom, zima, vietor, dážď a pred sebou jediný cieľ. Zažiť prvé svetlo vo vrcholkoch hôr. Stáť nad oblakmi, zachytiť neopakovateľné momenty a atmosféru zobúdzajúcej sa krajiny. Vidieť veci, ktoré trvajú len krátky okamih. Od roku 2021 som členom Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej republiky – APFSR.

https://www.jozefsadecky.sk/

Majo Chudý
Výber z krajinárskej tvorby

V roku 2013 mi učarovala technológia časozberného snímania. Vtedy som sa začal
naplno venovať fotografovaniu krajiny. Fotografovanie prírody a krajiny pre mňa
znamená neustálu snahu prekonávať svoje možnosti a schopnosti. Dostať sa na miesta kam sa bežný turista nedostane a hlavne v čase kedy sa tam nedostane. To vytvára dokonalú kombináciu jedinečného prostredia a poveternostných podmienok pre zachytenie neopakovateľného momentu.

https://www.mhvstudio.sk/

Peter Majlát
Výber z tvorby

Narodil som sa v roku 1950 v Topoľčanoch. V Nitre žijem od roku 1981. Fotografovať
som začal ako 15. ročný otcovým Flexaretom. V sedemdesiatych rokoch som fotil
Japonským fotoaparátom na kinofilm Yashica. V dobe digitálnej som mal kompakt
Olympus a v súčasnosti fotím so zrkadlovkou Canon. Fotím prírodu, krajinky, detaily
rôznych štruktúr a makro. Fotím pre radosť a dobrý pocit keď niekoho moje fotografie
potešia. Mal som fotografie na výstave “Utajená krása Martinského vrchu”, regionálne a krajské kolo AMFO a na klubových výstavách, čestné uznanie na AMFO2018 – krajské
kolo.

https://www.fotoklubnitra.sk/fotogaleria/peter-majlat

Ján Šranko
Z ríše vtákov

Ako chlapec z dediny som v prírode trávil skoro všetok čas. Hory boli veľmi ďaleko a tak mi zostal rovinatý les, vinohrady a potok. Príroda vo mne vyhrala na celej čiare, hoci som sa jej nevenoval v živote profesijne ako som mal v pláne. Najviac ma fascinovali vtáky. Fotografujem od 10 rokov. A čo fotografujem? Moje portfólio sa okrem krajiniek a vtákov rozšírilo o bezstavovce a cicavce nech sú kdekoľvek hoci aj na skládke odpadu (žiaľ). Venujem sa najmä fotografovaniu krajiny, architektúry, astrofotografii, ekofotografii, aktu a v neposlednom rade aj sociálnej fotografii.

https://www.fotoklubnitra.sk/fotogaleria/jan-sranko/

Peter Michalík
Dolomity, okolo Tre Cime di Lavaredo

Pochádzam z Nových Sadov pri Nitre. V súčasnosti žijem a pracujem v Nitre. Popri práci sa venujem turistike, ktorú s fotografovaním neodmysliteľne spájam. Námety
nachádzam hlavne v nádhernej slovenskej krajine, ale i v zahraničí. Sporadicky
fotografujem reportáže a svadby. Moje fotografie sú súčasťou viacerých knižných
publikácií z regiónu Nitry a okolia. Použité boli i v propagačných materiáloch tohoto
regiónu. Zúčastnil som sa desiatok výstav a viackrát som dosiahol ocenenia na
regionálnych kolách AMFO, na Celoslovenskom salóne krajinárskej fotografie „Slovensko moje“ či na iných fotografických súťažiach. Som členom Fotoklubu Nitra pri KOS v Nitre a Zväzu slovenských fotografov.

http://petermichalik.eu/

Ján Gažo
Cyklocestovanie po Európe

Mojim domovom sú Vráble, kde sa vždy veľmi rád vraciam z mojich cyklociest po Európe. Bicyklujeme spolu s parťákmi rok čo rok už viac ako 15 rokov. Rád aj turistikujem, skialpujem a cestujem – spoznávam nové lokality. Po mojom pobyte v Anglicku som sa rozhodol vrátiť domov na bicykli a odvtedy každoročne plánujem letné cykloturistické dovolenky aspoň na 2 týždne (16 dní) a 1000 až 1800km. Odvtedy sme prešli na dvoch kolesách kus Európy.

 

Martin Sipták
Krajina a ľudia

Martin Sipták je “spoznávateľ” sveta a cestovný fotograf. Fotografovanie a cestovanie je pre neho relax po náročnej práci… Aktuálne býva viac ako 10 rokov v Nitre, kam sa presťahoval z Martina.  Očarila ho každá krajina, ktorú navštívil od USA až po ďaleké Japonsko. Nemá obľúbenú krajinu, ide veľmi rád všade, kde ešte nebol. Posledné roky sa venuje fotografovaním predovšetkým spoznávaním Slovenska. Navštívil  viac ako 333 obcí po celom Slovensko ( aj keď ako sám hovorí, začal si to spisovať a počítať). V Nitre aktívne spolupracuje s Nitrianskou galériou, kde neohrdne fotením koncertov, vernisáží a ďalších podujatí, ktoré organizuje Nitrianska galéria. Je spoluiniciátorom a spoluorganizátorom fotografickej akcie “Fotodeň na nádvorí”. Aktívne spolupracuje s Chatou Pieniny, kde je dvorným fotografom. Jeho tvorba je známa hlavne  pastelovými farbami alebo zas farebnými farbami…

Na výstave sa Martin snažil vybrať fotky, kde je vidieť človek a príroda z rôznych kútov sveta so zameraním na horskú tematiku.

Výstava detských výtvarných prác:

Organizátori festivalu sa opäť rozhodli dať priestor detskej kreativite a zobrazeniu sveta hôr, krajiny, prírody, tak ako ho vnímajú deti. Vystavené budú kresby detí z viacerých nitrianskych škôl:
Základná škola Benkova
Základná škola Fatranská
Základná umelecká škola Jozefa Rosinského

Liečivé rastliny