Fotovýstava

Výstava fotografií ako sprievodná akcia je neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu. Návštevníkom ponúka možnosť spríjemniť si chvíle počas prestávok pohľadom na jedinečné zábery prírody a krajiny. Doteraz tu svoje fotografie vystavovali viacerí amatérski a profesionálni fotografi, vrátane Tomáša HulíkaPavla Barabáša, Jozefa SádeckéhoMatúša Lašana, Alexandra Luczyho alebo Alberta Russa. Priestor pre prezentáciu ponúkame i fotoklubom. Zároveň sa snažíme motivovať začínajúcich fotografov, ktorí by radi svoje fotografie vystavili.

Napriek tomu, že sa výstava koná v jediný festivalový deň, má ju možnosť počas neho zhliadnuť až 700 – 800 návštevníkov. Fotografia príp. súbor fotografií, ktoré vyhodnotí odborná porota ako najlepšie práce, získajú Cenu poroty.

Fotografov ocenených na našom festivale nájdete na tejto stránke.

 

Propozície fotovýstavy na stiahnutie: súbor vo formáte .pdf

Tento rok budú svoje fotografie vystavovať:

Ján Šranko, EFIAP, MZSF
Výber z tvorby, fauna a krajina

Ako chlapec z dediny som v prírode trávil skoro všetok čas. Hory boli veľmi  ďaleko a tak mi zostal rovinatý les, vinohrady a potok. Príroda vo mne vyhrala na celej čiare, hoci som sa jej nevenoval  v živote profesijne ako som mal v pláne. Najviac ma fascinovali vtáky.

Fotografujem od 10 rokov. A čo fotografujem? Moje portfólio sa okrem krajiniek a vtákov rozšírilo o bezstavovce a cicavce nech sú kdekoľvek hoci aj na skládke odpadu (žiaľ). Venujem sa najmä fotografovaniu krajiny, architektúry, astrofotografii, ekofotografii, aktu a v neposlednom rade aj sociálnej fotografii. 

Martin Baláž
Kultúra a príroda
Keď som fotografoval čierne skládky za našimi obydliami, uvedomil som si: Ak by prišlo desať dobrovoľníkov a vyčistilo breh potoka, všetky plasty, pneumatiky, … by zmizli, krajina by zostala krásne zelená, bolo by to klamstvo. Odpad je už pod zemou. Opadané lístie času, perinou krásy prírody prikrýva, jeseň čo jeseň, ľudskú hlúposť v nekultúrnom stvárnení kultúry. Umelé veci ako kultúra, veci prirodzené ako príroda. Spájajú sa v kompozícii novej estetiky s výkričníkom.
Peter Michalík
Výber z krajinárskej tvorby
Pochádza z Nových Sadov pri Nitre, študoval na UKF v Nitre Manažment kultúry a turizmu. V súčasnosti žije a pracuje v Nitre. Popri práci ekonóma sa venuje turistike, ktorú s fotografovaním neodmysliteľne spája. Námety pre fotografiu nachádza hlavne v nádhernej slovenskej krajine, ale i v zahraničí. Sporadicky fotografuje reportáže a svadby.   Je členom Fotoklubu Nitra pri KOS a Zväzu slovenských fotografov.
Alexander Luczy
Výber z tvorby fotografa amatéra

„Narodil som sa v r. 1939 v Levoči. Počas štúdií na Stavebnej priemyslovke v Košiciach som začal s lezením. V Tatrách som mal to šťastie urobiť presne 400 výstupov na rôzne vrcholy. Mojimi partnermi boli aj neskoršie slávne mená ako Milan Kriššák, Michal Orolín, Ladislav „Tatko“ Janiga, Miloslav Neumann a iní.  Okrem toho som absolvoval aj mnohé lyžiarske túry a prvozjazdy z tatranských vrcholov, ako aj prvý prechod Tatrami na lyžiach zo Zeleného plesa na Popradské pleso za jeden deň. Tieto lyžiarske túry sa dnes považujú za pionierske. Označujú ma dnes dokonca aj za zakladateľa extrémneho lyžovania v Tatrách. Ja si však nenárokujem takéto označenia. V Tatrách som sa stal dobrovoľným členom Horskej služby, zúčastnil som sa na mnohých záchranných a pátracích akciách. V roku 1968 som dostal diplom horského vodcu.

Keď sa v r. 1967 za mojej prítomnosti zabil v oblasti Mont Blancu môj lezecký priateľ Jano Kán, bol som kontaktovaný ŠTB. Tá si predsavzala, že musím byť ich donášačom. Preto som sa v r. 1969 rozhodol pre emigráciu a zakotvil som vo Švajčiarsku.

Fotografovať som začal ako 12 ročný na čiernobiely film. Tejto činnosti som zostal verný až do r. 2000, keď som presedlal na digitálnu farebnú techniku. Za moje horské fotky som dostal mnohé medzinárodné ocenenia a prvé ceny.“

Milan Strapko
Magická jeseň
Pochádzam zo stredného Slovenska, kde som vyrastal na južnom úpätí úchvatnej Muránskej planiny. Momentálne bývam v meste pod Zoborom, kde som zostal po ukončení štúdia. Fotografii sa amatérsky venujem vyše desať rokov a fotím najmä prírodu a krajinu, doma i v zahraničí. Vybrané fotografie zobrazujú moje najobľúbenejšie ročné obdobie. Obdobie plné farieb, odtieňov a najmä hmlistých inverzných dní.
Peter Lacina
Neviditeľný Liptov

Foteniu sa venujem už asi 20 rokov. Infračervenú fotografiu som objavil v roku 2015. Od vtedy ma úplne opantala. 90% mojej tvorby tvorí práve infračervená fotografia. Veľmi sa mi páči tá neobvyklá až surrealistická farebnosť fotografií.

Moju výstavu som nazval “Neviditeľný Liptov”, nakoľko infračervené svetlo nie je ľudským okom viditeľné.
Fotky sú z roku 2018. Liptov je moja srdcová záležitosť, každý rok si nájdem aspoň pár dní na návštevu tohto kraja.

Výstava detských výtvarných prác:

Organizátori festivalu sa opäť rozhodli dať priestor detskej kreativite a zobrazeniu sveta hôr, krajiny, prírody, tak ako ho vnímajú deti. Vystavené budú kresby detí z viacerých nitrianskych škôl:
Základná škola Benkova
Základná škola Fatranská