Program festivalu Vysoké hory Nitra 2009

Pavol Barabáš // Bratislava
Juzek Psotka - Everest

Jeho meno vzbudzovalo rešpekt. Ľudský aj profesionálny. Doma, ale aj v zahraničí. Jozef Psotka, prezývaný Juzek, alebo robotník hôr. Jedna z najvýraznejších osobností slovenského horolezectva. Vo svojej dobe najstarší človek, ktorý stál na vrchole Mount Everestu a navyše prvovýstupom a bez kyslíka. Jeho životný príbeh Vás prevedie najväčšími expedíciami, ktoré boli míľnikmi slovenského himalájskeho dobrodružstva.

Carstensz - Siedma hora

Vysoko nad neprebádanou novoguinejskou džungľou, prerážajúc ťažké dažďové mraky, sa týčia Snežné hory. Nad nimi sa vypína ostrý vápencový ihlan, najexotickejšia a zároveň najťažšie dostupná hora sveta, Carstenszova pyramida. Prvý stál na jej vrchole v roku 1962 horolezec Heinrich Harrer. Prístup k jej úpätiu cez územie bojovného kmeňa Damal patrí aj dnes medzi najdobrodružnejšie expedície. Okrem získania povolení je najväčším problémom presvedčiť nahých domorodcov, aby nám z pomohli s transportom materiálu cez horskú džungľu až na mohutné ľadovce obkolesujúce legendárnu horu. Najväčšie prekvapenie však expedíciu len očakáva…

Rastislav Hatiar // Liptovský Mikuláš
Ice Fiction

Sci-fi horská akčná komédia s nečakaným environmentálnym rozuzlením

Richard Nyéki // Nitra
Predohra

Od boulderingu po veľké steny a to všetko okorenené vtipným videom.

Výber z výjazdov počas sezóny 2009, ktorých vyvrcholením bol prelez cesty Coitus Interruptus 7c+/8a v masíve Marmolady, štýlom flash.

Vladimír Linek // Bratislava
Život vo vertikále

35 rokov lezenia Vladimíra Lineka, 8 expedícií od Afriky, Južnej a Severnej Ameriky, Grónsko, Himálaje, Karakoram. Plus film Expedícia Treksport Puscanturpa 2008.

Dušan Knap // Piešťany
Kamčatka Phototrek 2009
Dušan Myslivec // Nitra
Z každého rožku trošku

Horské filmy plné adrenalínu

Vám ukážu odvahu a zručnosť bicyklových downhillových jazdcov rútiacich sa 70 kilometrovou rýchlosťou cez prírodné a umelé prekážky tratí vybudovaných 50 kilometrov od Nitry na Hubačove pri Malej Lehote /HUBAČOV-DOWNHILL/ odkial sa prenesieme do  najvyššej , 900 metrovej  tatranskej steny /MALÝ KEŽMARSKÝ ŠTÍT/ lezenej v zimných podmienkach a skončíme skialpinisticko alpským výstupom v nie priam ideálnych podmienkach na najvyššom kopci Rakúska – Grossglockneri /ŠTYRI ĽADOVÉ MEDVEDE/.

Viktor Beránek // Chata pod Rysmi
365 dní nad oblakmi

Film o vysokohorských nosičoch, živote v horách a jednej chate.

Svetozár Krno // Bratislava
Hory Ladakhu a Zanskaru (Indické Himaláje)

Veľkú časť sevorezápadnej Indii pokrývajú Himaláje. Na rozdiel od ostatných Himaláji neležia v monzúnovom pásme. Pokým v Nepále a na východe Indie, padá v letných mesiacoch hustý dážď, dolinami sa valí blato, ožívajú pijavice  a malarické komáre, tu v panuje neuveriteľné sucho a teplo. Ortuť teplomera neraz ani vo výške nad 5000 metrov neklesne v noci pod nulu.  Prednáška zavedie poslucháčov pod sedemtisícovky Kun a Nun, do doliny Zanskaru, na vysokohorské kláštory, do srdca indického budhizmu – mesta Leh a na šesťtisícovku Stok Kangri. Účastníci výpravy predchádzali pustými i frekventovanými horami, medzi tolerantným miestnym obyvateľstvom, ktoré vyznáva hinduizmus, sikizmu, islam i kresťanstvo. India je zo strany vysokohroských turistov nezaslúšene zatieňovaná Nepálom.

Michal Farkaš // Žilina
Trekking pri svite mesiaca

“Tmu a hmlu prerážali svetlomety a snehové delá… vietor prehlúča chrapčanie mačiek… pomaly stúpame na poludňový Grúň.. blíži sa pol noc… mesiac svieti na cestu… hrebeň je ľadový a fúka ostrý vietor… bez rukavíc sa fotiť nedá… sme rozhodnutí, ideme až do Strečna…” Napadlo vás už niekedy aké by to bolo vystúpiť na vrcholy slovenských hôr v noci, v zime, pri splne mesiaca? Aké by to bolo prechádzať sa po hrebeni keď je ideálne počasie, všade okolo tma, ticho, kľud, v dolinách žiaria svetlá miest a na oblohe jasne rozoznávate známe súhvezdia…

Tomáš Rigóci // Nitra
Muztagh Ata 2009
Martin Kretter // Nitra
Nový Zéland

Nový Zéland – krajina rozmanitej prírody. Tongariro crossing, národný park Abel Tasman, ľadovec Fox, Coromadel a ďalšie zaujímavé miesta Severného a Južného ostrova. V roku 2008 sme spolu s priateľkou stopom precestovali Nový Zéland z Aucklandu po Wanaku a absolvovali zopár pekných túr po horách tejto vzdialenej krajiny.

Ivan Marton // Žilina
Omán s vôňou kadidla