Referencie

„Na Slovensku je pár festivalov, ktoré organizujú ľudia majúci radi hory, prírodu a dobrodružstvo. Vznikajú z nadšenia, bez dotácií, s čistým úmyslom sprostredkovať divákom nielen pútavé filmy, ale i hodnotnú filozofiu. SOM RÁD, ŽE MEDZI TAKÉTO FESTIVALY PATRÍ AJ FESTIVAL VYSOKÉ HORY NITRA. Množstvo divákov, úžasná atmosféra v sále a besedy, ktoré majú spoločného menovateľa – hory, svedčia o tom, že to organizátori robia dobre. Každoročne nabitá sála v Nitre je lakmusovým papierikom tohto podujatia.”
Pavol Barabáš
Najvýznamnejším hosťom 10. ročníka nášho festivalu bol horolezec, ktorý ako tretí Poliak, po legendách J. Kukuczkovi a K. Wielickom, vystúpil na všetky osemtisícovky. PIOTR PUSTELNIK nám po návrate z festivalu adresoval tieto potešujúce slová: „Moji drahí, na festival do Nitry som pricestoval s najväčšou radosťou. Veľmi sa mi páčila jeho atmosféra, bolo na ňom cítiť ducha hôr. Ďakujem za to! Ďakujem tiež za pohostinnosť a milé prijatie mojej prezentácie. Týmito srdečnými slovami budem nabádať, povzbudzovať mojich rodákov, aby navštívili váš festival v ďalšom roku. Bravo pre organizátorov!!!”
Piotr Pustelnik
Vysoké hory Nitra 2011 – P. HÁMOR sa stal víťazom ankety Cena diváka, komentoval to aj týmito slovami: “Organizátorom festivalu Vysoké hory Nitra sa chcem ešte raz poďakovať za pozvanie a za nádherný deň prežitý v príjemnej spoločnosti ľudí s rovnakou krvnou skupinou. Mám radosť, že sa moje rozprávanie divákom páčilo a som príjemne prekvapený, že mi v ankete o Cenu diváka dali najviac hlasov.”
Peter Hámor
O nášho top hosťa na VHN 2012 – bol značný záujem – diváci si kupovali jeho knihy, ktoré boli v ponuke, tieto nové, ale aj prinesené z domu mu dávali podpisovať, niektorí ho chceli pozdraviť, iní sa aj chvíľku porozprávať, viacerí mu položili otázky v besede…Svoju účasť na tomto festivale F. KELE komentoval nasledovne: „V priebehu dňa na festivale som si uvedomil, že nie ja som prišiel “dávať” niečo divákom a organizátorom, ale že je to prúd pozitívnej energie v opačnom smere, teda ku mne. Cítil som sa výborne a dávno som nezažil ako reakciu na moje vystúpenie toľko potlesku ako v sobotu na festivale Vysoké hory Nitra.”
František Kele
Na jubilejnom ročníku festivalu uviedol úspešný dokumentarista a fotograf TOMÁŠ HULÍK nový film Divoké Slovensko. Prostredníctvom filmu sa diváci vydali na jedinečnú cestu slovenskou krajinou a prírodou, na cestu plnú objavov. Na festivale sa od 2. ročníka odovzdáva Cena diváka, v rámci ktorej návštevníci hodnotia festivalové filmy a prezentácie. V r. 2015 ocenili práve Hulíkov film, čo bola jeho druhá cena z nášho festivalu – v r. 2012 bol ocenený za film Cesty Slovenskom. K svojej účasti na VHN 2015 a zisku ceny autor poznamenal: „Aj keď na moju veľkú škodu som sa mohol jubilejného ročníka zúčastniť iba na premietaní filmu Divoké Slovensko a následnej besede, bol som veľmi milo prekvapený, až šokovaný hojnou účasťou návštevníkov festivalu. Aj pre to enormné množstvo ľudí, som veľmi rád, že vybrali a hlasovali za môj film. Pre nás tvorcov je to asi to najlepšie vyznamenanie a uznanie našej práce, práve takéto ocenenia si osobne vážim najviac, pretože filmy robíme najmä pre ľudí. Divákom a organizátorom festivalu by sa veľmi rád úprimne poďakoval.“
Tomáš Hulík
Tretím hlavným hosťom festivalu v r. 2014 bol člen historickej expedície na Mt. Everest v r. 1984, filmár Miloslav Končok. Jeho prezentácia bola pripomenutím 30. výročia výstupu na najvyššiu horu sveta a zároveň spomienkou, uctením pamiatky dvoch veľkých osobností, Juzeka Psotku a Františka Keleho. M. Končok pozitívne hodnotil atmosféru festivalu a publikum v sále. Na margo nitrianskej akcie uviedol: „Bolo mi cťou zúčastniť sa na tomto krásnom podujatí. Mám za sebou rôzne podujatia a festivaly s podobným tematickým zameraním v Kanade, Taliansku, Španielsku, Čechách, ako aj domáce festivaly, kde som sa zúčastňoval či už ako divák, člen porôt alebo prezentátor svojich audiovizuálnych diel. Bonita festivalu Vysoké hory Nitra je vysoká a dramaturgia, účasť osobností a záujem divákov je zárukou, že sa bude ešte stále zvyšovať.“
Miloslav Končok
IVAN BULÍK – fotograf, dobrodruh, cestovateľ, autor 3 pútavých a úspešných cestopisných kníh. Precestoval už takmer celý svet, jeho obľúbeným kontinentom je Afrika. Bol hosťom VHN 2012, kde divákov zaviedol k divokým Surmom, kmeňu, ktorý žije ešte pôvodným spôsobom života. Nitriansky festival bol pre neho nabitý emóciou, nadšením a pohodou. „I keď to nie je obrovský festival, so stovkami svetiel, kopcom zahraničných hostí, pre mňa určite patril k NAJPRÍJEMNEJŠÍM PREKVAPENIAM, aké som na slovenských festivaloch zažil.”
Ivan Bulík
Na 11. ročník festivalu zavítal cestovateľ, horolezec, dobrodruh, fotograf PETER BECKO ONDREJOVIČ, ktorý vo svojej prezentácii predstavil Venezuelu ako svoju obľúbenú krajinu. Za svoje pútavé rozprávanie získal Hlavnú cenu festivalu. Na margo svojej účasti a zisku ceny uviedol nasledovné: „Toto ocenenie si mimoriadne vážim. Nitriansky festival považujem v celoslovenskom meradle za jeden z najprestížnejších. Plná, doslova natrieskaná sála ma milo prekvapila. Videl som tu aj desiatky na zemi sediacich divákov so zastúpením všetkých vekových skupín. Toto ma uistilo v presvedčení, že sa v danú chvíľu nachádzam na tom najsprávnejšom mieste. Organizátorom festivalu Vysoké hory Nitra sa chcem ešte raz poďakovať za pozvanie a verím, že sme sa nevideli naposledy.”
Peter “Becko” Ondrejovič

V r. 2019 po druhýkrát navštívil festival VILIAM BENDÍK a predstavil na ňom svoj film. V r. 2017 to boli „Kroky na hrane“. Dva roky potom zase krátky film “Bicykel (prológ)”, ktorý je o tom ako 120 bicyklov zo SR pomohlo mnohým deťom, učiteľom a lekárom na Madagaskare zlepšiť svoj život. V. Bendík adresoval po festivale organizátorom slová, ktoré ich potešili:
„Nerobím filmy o dosahovaní veľkých mét a prekonávaní najrýchlejších časov. Snažím sa hľadať dôležité príbehy, ktoré si zaslúžia pozornosť práve pre svoju ľudskosť a jednoduchosť. A veľmi sa mi páči, že organizátori festivalu v Nitre sú ochotní odprezentovať aj takýto formát. Navyše ma vždy prekvapí vysoká úroveň organizácie a množstvo ľudí, ktorí na festival každoročne prichádzajú. V Nitre mám pocit, že som prišiel do jednej veľkej rodiny. Dnes už kvalitný festival musí ponúknuť divákovi okrem filmov aj zážitok a niečo navyše. Festival Vysoké hory Nitra to určite spĺňa na viac ako 100%.“

Viliam Bendík