Fotovýstava

     Výstava fotografií ako sprievodná akcia je neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu. Návštevníkom ponúka možnosť spríjemniť si chvíle počas prestávok pohľadom na jedinečné zábery prírody a krajiny. Doteraz tu svoje fotografie vystavovali viacerí amatérski a profesionálni fotografi, vrátane Tomáša Hulíka, Pavla Barabáša, Jozefa Sádeckého, Matúša Lašana alebo Zuzany Minarovičovej. Priestor pre prezentáciu ponúkame i fotoklubom. Zároveň sa snažíme motivovať začínajúcich fotografov, ktorí by radi svoje fotografie vystavili. 

     Napriek tomu, že sa výstava koná v jediný festivalový deň, má ju možnosť počas neho zhliadnuť až 700 – 800 návštevníkov. Tým, ktorí si radi zasúťažia ponúkame možnosť, aby niektoré zo svojich prác prihlásili do súťaže o Cenu poroty. 

Propozície fotovýstavy na stiahnutie: Propozicie fotovystava 2018

Tento rok budú svoje fotografie vystavovať:

ALEXANDER LUCZY

Výber z tvorby fotografa amatéra

 

Narodil som sa v roku 1939 v Levoči. Počas štúdií na Stavebnej priemyslovke v Košiciach som začal s lezením. V Tatrách som mal to šťastie urobiť presne 400 výstupov na rôzne vrcholy. Mojimi partnermi boli aj neskoršie slávne mená ako Milan Kriššák, Michal Orolín, Ladislav-Tatko Janiga, Miloslav Neumann a iní.  Okrem toho som absolvoval aj mnohé lyžiarske túry a prvozjazdy z tatranských vrcholov, ako aj prvý prechod Tatrami na lyžiach zo Zeleného plesa na Popradské pleso za jeden deň. Tieto lyžiarske túry sa dnes považujú za pionierske. Označujú ma dnes dokonca aj za zakladateľa extrémneho lyžovania v Tatrách. Ja si však nenárokujem takéto označenia. V Tatrách som sa stal dobrovoľným členom Horskej služby, zúčastnil som sa na mnohých záchranných a pátracích akciách. V roku 1968 som dostal diplom horského vodcu.

Keď sa v roku 1967 za mojej prítomnosti zabil v oblasti Mont Blancu môj lezecký priateľ Jano Kán, bol som kontaktovaný ŠTB. Tá si predsavzala, že musím byť ich donášačom. Preto som sa v roku 1969 rozhodol pre emigráciu a zakotvil som vo Švajčiarsku.

Fotografovať som začal ako 12 ročný na čiernobiely film. Tejto činnosti som zostal verný až do roku 2000, keď som presedlal na digitálnu farebnú techniku. Za moje horské fotky som dostal mnohé medzinárodné ocenenia a prvé ceny.

              

JÁN ŠRANKO, AZSF, EFIAP

Bangladéš

 

Venujem sa fotografovaniu prírody, najmä fauny, krajiny a architektúry. Časť môjho portfólia tvorí astro- a ekofotografia. V neposlednom rade ma zaujíma sociálna fotografia. A práve kvôli tomuto žánru som sa vydal s medzinárodnou fotografickkou výpravou do Bangladéša. Ocitol som sa nie v inom kraji, ale v inom svete, v ktorom ľudia žijú zo dňa na deň. Stretol som sa tu s nesmiernou pohostinnosťou a pracovitosťou ľudí.  

 

Prajem Vám príjemné pozeranie

     

JAROSLAV KOŠŤÁL

Prírodné krásy Zoborských vrchov

 

Fotovýstava prírodovedca, botanika a ochranára Jaroslava Košťála zaznamenáva vzácnu chránenú prírodu Zoborských vrchov. Tunajšie územia európskeho významu s výskytom viac ako 40 chránených druhov rastlín sú najvzácnejším prírodným územím v celom CHKO Ponitrie.   

       

 

 Členovia fotoklubu FOTOP - fotoklub z Topoľčianok 

 

Fotoklub FoTOP Topoľčianky vznikol v roku 2008 za účelom výmeny skúseností a vzájomného zdieľania spoločnej záľuby – fotografovania. O bohatej činnosti fotoklubu svedčí množstvo fotografických podujatí, najmä už deväť úspešných ročníkov medzinárodnej výstavy fotografií,  ktorá sa v Topoľčiankach  koná každoročne v prvých májových dňoch. Okrem tejto výstavy sa náš klub úspešne prezentoval viacerými autorskými výstavami v Českej republike, Ukrajine a na Slovensku. Naši členovia získali počas pomerne krátkej histórie fotoklubu množstvo ocenení na domácich aj zahraničných fotografických súťažiach pod patronátom FIAP, PSA a ďalších medzinárodných fotografických asociácii, čím prispeli k propagácii fotografického umenia doma i vo svete. 

Na festivale Vysoké hory Nitra 2018 budú svoje práce prezentovať štyria členovia Fotoklubu FoTOP Topoľčianky - Miloslav Brandt, Pavol Čepček, Štefan Roško a Jozef Šabo.

 

www.fotop.sk

  

   

Členovia Fotoklubu Nitra pri KOS v Nitre

 

Fotoklub Nitra pôsobiaci pri Krajskom osvetovom stredisku (KOS) v Nitre združuje ľudí rôznych vekových kategórií, ktorých spája záujem o fotografiu a fotografovanie. Cieľom fotoklubu je vzájomná výmena fotografických vedomostí a skúseností, podnikanie spoločných fotoakcií a organizovanie kolektívnych výstav členov. 

Stretnutia členov sa konajú v priestoroch KOS každý prvý a tretí štvrtok v mesiaci o 17:00. Prichádzajú sem mladí, začínajúci, pokročilí, ale aj vyspelí autori a nefotografujúci, ktorých zaujíma fotografia a chcú sa dozvedieť viac o dianí okolo nej. Diskutuje sa o umeleckej fotografii, fotografickej technike, filmoch, spracovaní analógovej ako aj digitálnej fotografie. Členovia sa zúčastňujú rôznych súťaží na Slovensku a v zahraničí. O ich kvalite svedčia mnohé dosiahnuté úspechy.

Svoje práce budú vystavovať členovia fotoklubu:  Ján Šranko, AZSF, EFIAP,  Roman Vaňúr

 

www.fotoklubnitra.sk

 

JÁN JANČI GAŽO

Amsterdam to Amsterdam tour  (Na bicykloch po Európe ekologicky a lacno)

 

Už piaty rok vyberám tie najzaujímavejšie momentky z našich cyklotúr po Európe na festival VHN. Od anglického Stonehenge, cez Jadran a slovenské zákutia až po Champs Elyssee v Paríži. Tentokrát sme pre Vás pripravili Mekku nášho štýlu prepravy - Amsterdam. Traja nadšení cyklisti prebrázdili Holandsko od juhu po sever, popri kanáloch s mlynmi aj plážami s dunami, krížom cez "zadymený" Amsterdam. Okolo Severného mora duli vetry, ktoré nás ledva pustili a žeravé slnko vyšťavilo nielen rieku Labe, ale aj nás. Tak sme sa dostali opäť až domov na dvoch kolesách.

      

VIKTOR  MLYNEK

Fotografie fauny

 

Som pracovníkom Štátnej ochrany prírody SR v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie so sídlom v Nitre. Vo voľnom čase sa venujem výrobe amatérskych filmov zameraných na prírodovednú tematiku. Uplatňujem sa ako kameraman, režisér a scenárista. Možno ma však často stretnúť aj s fotoaparátom.

Ako zakladateľ a správca Rehabilitačnej stanice chránených živočíchov v Nitre na Šindolke sa tiež aktívne venujem záchrane chránených a ohrozených živočíchov. Mojimi objektmi pritom nie sú žiadne exotické živočíchy, ale len voľne žijúce. Fotografie zobrazujú portréty chránených živočíchov. 

 

Detské kresby 

 

  • Človek a aktivity v horách

  • Horská krajina

             

 

 

Log in

create an account