Jeho meno vzbudzovalo rešpekt. Ľudský aj profesionálny. Doma, ale aj v zahraničí. Jozef Psotka, prezývaný Juzek, alebo robotník hôr. Jedna z najvýraznejších osobností slovenského horolezectva. Vo svojej dobe najstarší človek, ktorý stál na vrchole Mount Everestu a navyše prvovýstupom a bez kyslíka. Jeho životný príbeh Vás prevedie najväčšími expedíciami, ktoré boli míľnikmi slovenského himalájskeho dobrodružstva.
Vysoko nad neprebádanou novoguinejskou džungľou, prerážajúc ťažké dažďové mraky, sa týčia Snežné hory. Nad nimi sa vypína ostrý vápencový ihlan, najexotickejšia a zároveň najťažšie dostupná hora sveta, Carstenszova pyramida. Prvý stál na jej vrchole v roku 1962 horolezec Heinrich Harrer. Prístup k jej úpätiu cez územie bojovného kmeňa Damal patrí aj dnes medzi najdobrodružnejšie expedície. Okrem získania povolení je najväčším problémom presvedčiť nahých domorodcov, aby nám z pomohli s transportom materiálu cez horskú džungľu až na mohutné ľadovce obkolesujúce legendárnu horu. Najväčšie prekvapenie však expedíciu len očakáva…
Sci-fi horská akčná komédia s nečakaným environmentálnym rozuzlením
Od boulderingu po veľké steny a to všetko okorenené vtipným videom.
Výber z výjazdov počas sezóny 2009, ktorých vyvrcholením bol prelez cesty Coitus Interruptus 7c+/8a v masíve Marmolady, štýlom flash.
35 rokov lezenia Vladimíra Lineka, 8 expedícií od Afriky, Južnej a Severnej Ameriky, Grónsko, Himálaje, Karakoram. Plus film Expedícia Treksport Puscanturpa 2008.
Horské filmy plné adrenalínu
Vám ukážu odvahu a zručnosť bicyklových downhillových jazdcov rútiacich sa 70 kilometrovou rýchlosťou cez prírodné a umelé prekážky tratí vybudovaných 50 kilometrov od Nitry na Hubačove pri Malej Lehote /HUBAČOV-DOWNHILL/ odkial sa prenesieme do najvyššej , 900 metrovej tatranskej steny /MALÝ KEŽMARSKÝ ŠTÍT/ lezenej v zimných podmienkach a skončíme skialpinisticko alpským výstupom v nie priam ideálnych podmienkach na najvyššom kopci Rakúska – Grossglockneri /ŠTYRI ĽADOVÉ MEDVEDE/.
Film o vysokohorských nosičoch, živote v horách a jednej chate.
Veľkú časť sevorezápadnej Indii pokrývajú Himaláje. Na rozdiel od ostatných Himaláji neležia v monzúnovom pásme. Pokým v Nepále a na východe Indie, padá v letných mesiacoch hustý dážď, dolinami sa valí blato, ožívajú pijavice a malarické komáre, tu v panuje neuveriteľné sucho a teplo. Ortuť teplomera neraz ani vo výške nad 5000 metrov neklesne v noci pod nulu. Prednáška zavedie poslucháčov pod sedemtisícovky Kun a Nun, do doliny Zanskaru, na vysokohorské kláštory, do srdca indického budhizmu – mesta Leh a na šesťtisícovku Stok Kangri. Účastníci výpravy predchádzali pustými i frekventovanými horami, medzi tolerantným miestnym obyvateľstvom, ktoré vyznáva hinduizmus, sikizmu, islam i kresťanstvo. India je zo strany vysokohroských turistov nezaslúšene zatieňovaná Nepálom.
“Tmu a hmlu prerážali svetlomety a snehové delá… vietor prehlúča chrapčanie mačiek… pomaly stúpame na poludňový Grúň.. blíži sa pol noc… mesiac svieti na cestu… hrebeň je ľadový a fúka ostrý vietor… bez rukavíc sa fotiť nedá… sme rozhodnutí, ideme až do Strečna…” Napadlo vás už niekedy aké by to bolo vystúpiť na vrcholy slovenských hôr v noci, v zime, pri splne mesiaca? Aké by to bolo prechádzať sa po hrebeni keď je ideálne počasie, všade okolo tma, ticho, kľud, v dolinách žiaria svetlá miest a na oblohe jasne rozoznávate známe súhvezdia…
Nový Zéland – krajina rozmanitej prírody. Tongariro crossing, národný park Abel Tasman, ľadovec Fox, Coromadel a ďalšie zaujímavé miesta Severného a Južného ostrova. V roku 2008 sme spolu s priateľkou stopom precestovali Nový Zéland z Aucklandu po Wanaku a absolvovali zopár pekných túr po horách tejto vzdialenej krajiny.
Festival Vysoké hory Nitra je podujatím, ktoré sa koná v Nitre od roku 2006. Každoročne v novembri sa stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania, pre ktorých je vždy pripravená pútavá prehliadka filmov a prezentácií od viacerých hostí, známych osobností, horolezcov, cestovateľov, dokumentaristov a filmárov.