Film rozpráva príbeh jedného z najlepších horolezcov všetkých čias, ktorý zahynul v r. 1989 na hore Lhoce. Film nie je o jeho záhadnej smrti, ale o ceste chudobného chlapca z robotníckej triedy na symbolický vrchol sveta. A takisto ponúka pohľad na 80-te roky v strednej Európe a na úspech, aký v kontexte tej reality Kukuczka dosiahol.
Paweł Wysoczański – režisér a scenárista. Absolvoval Sliezsku univerzitu v Katowiciach, Fakultu rádia a televízie K. Kieslowskeho. Je autorom viacerých dokumentárnych filmov, ktoré získali ceny na filmových festivaloch v Poľsku aj v zahraničí. Jeho posledné dielo, dokumentárny film „Jurek” o slávnom horolezcovi Jerzym Kukuczkovi, ktorý ako druhý na svete, po R. Messnerovi, vystúpil na všetky osemtisícovky, čo sa mu však podarilo v kratšom čase a v “lepšom štýle” (prvovýstupy, zimné výstupy, alpský štýl), získal doteraz 20 ocenení na festivaloch doma a vo svete.
Niekedy s obdivuhodnou ľahkosťou, inokedy v nesmiernych útrapách, nesú svoj náklad vysoko na tatranské chaty. Nie je to zápas s vynáškou, ale predovšetkým so sebou samým. Často musia telo presvedčiť, aj keď už nevládze. Poznanie vedie cez bolesť zažitú pod nákladom. Nikto z nosičov však nikdy svoje rozhodnutie vykonávať toto remeslo neoľutoval. Korene nosičského remesla vo Vysokých Tatrách siahajú do 17. storočia. Bez nosičov by nevznikli turistické chaty, lanovky a vleky. Bez nosičov by Tatry dnes vyzerali inak. Stratili by aj to podstatné. Stratil by sa v nich rozmer ľudskosti. O budúcnosti tohto remesla existujú rôzne polemiky. Neefektívnosť v súčasnej modernej dobe predurčuje nosičov do múzea. No mnohí dúfajú a aktívne pôsobia na tom, aby sa toto remeslo nestratilo a pretrvalo v Tatrách ešte dlho. Vo filme Sloboda pod nákladom účinkujú štyria tatranskí nosiči, ktorí by sa dali zaradiť do „starej generácie“. Všetci majú viac než 66 rokov a stále aktívne nosia: Viktor Beránek, Ladislav Kulanga, Peter Petras a Ladislav Chudík.
Pavol Barabáš je autor širokej škály horských, objaviteľských a dobrodružných filmov, ale i dokumentov z prostredia domácich Vysokých Tatier. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií, od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez objavovanie jaskýň na stolových horách Chimantá, Roraima i Kukenam až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria v Antarktíde. Pešo dosiahol Severný i Južný pól, žil s Pygmejmi v Kongu, prešiel najťažší kaňon sveta Trou de fer. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. Jeho filmy obľubujú nielen porotcovia na festivaloch, ale i diváci.
Do Južnej Ameriky nás vezme cestovateľ, horolezec, objaviteľ, dobrodruh, fotograf, majiteľ a sprievodca Anakonda Tour (www.anakonda.sk) Peter Becko Ondrejovič. Na 2. ročníku festivalu bol odpremiérovaný jeho film OMO 2 – premeny z africkej expedície na rieku Omo. Tentoraz bude premiérovo na festivale osobne a v prezentácii Fenomén Venezuela porozpráva o svojich 22 sezónach v tejto krajine, o rôznych expedíciách, o krásach venezuelskej prírody a tiež ropnom socializme.
Orangutany na Sumatre, výstup na 4 tisícovku na Borneu, jeden z posledných rajov na svete, odľahlé Togianské ostrovy, kde dodnes nieje elektrika a domorodci žijú tradičným spôsobom života, bizarné pohrebné jaskyne a rituály na ostrove Sulawesi, turistami zatiaľ neobjavené nádherné súostrovie Karimunjawa alebo hinduistická kultúra ostrova Bali . O tom všetkom bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina… Spevák kapely Slobodná Európa Whisky, sa po dlhých rokoch cestovania po odľahlých kútoch piatich kontinentov rozhodol vytiahnuť na svetlo sveta svoje mnohé zážitky a fotografie zo svojich výprav. Na svojich cestách Whisky navštívil viac ako 60 krajín, v ktorých sa zameriaval najmä na odľahlé oblasti s atraktívnymi prírodnými scenériami, zachovalými pôvodnými etnikami a kultúrami, bez turistického ruchu, ktoré často preskúmaval na motorke, na ktorej prešiel po cestách – necestách viac ako 20 000 km. Za všetky oblasti, ktoré navštívil môžeme len tak námatkovo spomenúť napríklad Indiu (ktorú navštívil 13 krát..), Nepál (kde niekoľkokrát, sám bez nosíčov, absolvoval pešie pochody cez Himaláje dlhé viac ako 500 km, cez sedlá vo výškach viac ako 55OO m.n.m.), Venezuelu, Laos, Indonéziu, Kamerun, Vietnam, Borneo, Peru, Albánsko, Sumatru, Austráliu,Čínu, Bolíviu, Filipíny, Afganistan, Kambodžu, Sulawesi, Kosovo, Chile, Maroko, Ladakh, Sikkim a mnohé ďalšie. Jeho dlhoročné skúsenosti filmového kameramana naznačujú profesionálnu úroveň fotografií… Whiskyho cestovateľské kino sa uskutoční v mnohých slovenských mestách formou posedení, na ktorých spevák osobne premietne fotografie a porozpráva zážitky z jednotlivých výprav. Priestor dostanú samozrejme aj otázky divákov.
Legendárna dvojica Liptovských skialpinistov Dušan Trizna prezývaný Čego a Milan Madaj, zanechala v 90. rokoch v pretekárskom skialpinizme nezmazateľnú stopu na Slovensku aj v zahraničí. Skromní horali, trochu nedocenení, ale skutoční, bez fiktívnej slávy na sociálnych sieťach. Aj keď dnes nemajú nasledovníkov, ktorí by sa priblížili ich výkonom v rámci Európskeho skialpinizmu, možno sa rysuje nádej v talentovanej mládeži, ktorej môžu byť stále vzorom. V súčasnosti je však na Slovensku len jediný pretek – porovnateľný svojou obtiažnosťou s najprestížnejšími pretekami v Alpách. Ostatné alebo nové, ktoré stále vznikajú sa vydávajú cestou komercie a menšieho odporu a snažia sa vyhovieť skôr masám. Aká je budúcnosť? Aj s pomocou archívnych záberov zo súkromných zbierok Milana Madaja a Pavla Barabáša sa filmom snažíme podať skutočný, neskreslený obraz známej dvojice v najslávnejšom období Slovenského skialpinizmu a porovnať minulosť so súčasnosťou.
Rasťo Hatiar má od roku 2002 má ako režisér a kameraman na svojom konte takmer desiatku horských filmov, ktoré boli prezentované na filmových festivaloch na Slovensku aj v zahraničí. Získali viacero ocenení doma i v zahraničí a mnohé jeho filmy boli vysielané Slovenskou televíziou. V poslednej dobe sa vo svojich filmoch zameriava na zaujímavých ľudí v oblasti horských a extrémnych športoch a života. Založil spoločnosť CEPER FILM, s.r.o. , ktorá sa zaoberá produkciou dokumentárnych filmov aj propagačných videí.
Čo sa deje v hlave výškového horolezca, ktorý sa dostane do malého špičkového tímu s ambicióznym cieľom v nepálskom Himalájí? Krátky film nás prevedie subjektívnym pohľadom expedíciou, ktorej cieľom bolo vyliezť novú cestu na osemtisícovku Manaslu (8163 m n. m.). Autor študoval grafický dizajn na VŠVU v Bratislave a živí sa ako kreatívec. Venuje sa takmer všetkému, čo sa v horách dá robiť – lezenie, lyže, či beh. Doma sa cíti v Tatrách a nepálskom Himalájí. Jeho doménou sú hlavne zima a vysoké hory. Film Peak of Limits je prvým pokusom spojiť tvorivú prácu s celoživotnou vášňou k lezeniu a horám.
Cestovateľ Ivan Janček sa spolu s priateľmi vybral do Strednej Ameriky poznávať krásy Nikaragui, Salvadoru, Guatemale a Hondurasu. Na festivale Vám vo svojej prezentácii priblíži najkrajšie momenty z tejto ich expedície.
Autor rád spoznáva ľudí v ich prirodzenom prostredí, v krajine, ktorá ich dotvára a ktorú oni pretvárajú. Rád chodieva sám a klope na dvere ich príbytkov s nádejou, že mi odhalia kúsok zo svojho života. V roku 2014 ho jeho kroky zaviedli do Sudánu. Očarili ho srdeční, pohostinní ľudia a miesta dýchajúce históriou. Prostredníctvom niekoľkých fotografií by nás chcel pozvať na krátky výlet minulosťou a prítomnosťou tejto africkej krajiny, do oblastí Kerma, Napata, Meroe, Omdurman…
Stanislav Szenczi je programátorom a žije v Nových Zámkoch. Učarila mu vôňa diaľok, ktorá ho núti zbaliť batoh a vydať sa na cesty zbierať zážitky a spoznávať nové krajiny, kultúry a ľudí. Pri svojom putovaní vyhľadáva chodníčky mimo vychodených trás, kde je cudzinec pre miestnych obyvateľov tak vzácny, ako sú oni pre neho.
Autor sa začiatkom leta 2016 zúčastnil národného výstupu na najvyššiu horu Afriky – Kilimandžáro (5895 m n. m.), ktorá ja zároveň najvyššie samostatne stojacou horou na svete a jedným z vrcholov tzv. Seven summits” Výstup organizovala Slovenská geografická spoločnosť pri SAV na počesť 100. výročia narodenia významného medzinárodne uznávaného slovenského geografa prof. RNDr. Michala Lukniša, DrSc., ktorý sa zaoberal aj výskumov vysokohorských oblastí.
Martin Boltižiar je rodákom spod Tatier, vysokohorským turistom, skialpinistom a inštruktorom VhT. Angažuje sa tiež v ochrane prírody ako člen Stráže prírody ŠOP a je tiež spoluorganizátorom podujatia “Jarné čistenie Zobora”. Je spoluzakladateľom občianskeho združenia Nitriansky horský spolok, jeho podpredsedom, spoluorganizátorom a moderátorom festivalu Vysoké Hory Nitra od jeho začiatku. Doteraz vystúpil na trinásť 4000ových vrcholov (vrátane Mont Blancu) a tri 5000ové (Kilimandžáro, Elbrus, Ararat). Jeho vzťah k prírode a obzvlášť k horám sa prejavil aj v štúdiu prírodných vied (geografia – biológia). V súčasnosti pôsobí ako profesor geografie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a tiež ako vedecký pracovník na Ústave krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Emotívny životný príbeh o osobnom pute osemdesiatnika Eddieho Huntera k národnému parku Banff a k Mt. Norquay, hore, ktorú vždy nazýval domovom. Eddie sa narodil v roku 1926 a už vyše 80 rokov brázdi prvé banffské lyžiarske stredisko. Diváka sprevádza minulosťou a súčasnosťou Mt. Norquay a rozpráva o tom, ako hory ovplyvnili jeho život.
Dave Mossop je kanadský fotograf a filmár. Za zábermi extrémnych športovcov v akcii precestoval celý svet Jeho fotografie a filmová tvorba mu priniesli množstvo rôznych ocenení.
Gruzínsko – malá krajina sužovaná mocenskými vplyvmi počas niekoľkých stáročí, sa posledné roky otvára turistom a cestovateľom z celého sveta. V júni tohto roku sa sem vydala aj slovensko-česko-ruská výprava, aby spoznali prírodu a nádherné divoké rieky oblasti Kaukazu pokým ich neprehradia desiatky priehrad, ktoré navždy zmenia ráz a život v tejto rýchlo sa vyvíjajúcej krajine.
Nočné časozberné (timelapse) video z oblasti Vysokých a Nízkych Tatier.
Dva roky, dva fotoaparáty, štyri národné parky, jedna krajina a nespočetne veľa zážitkov. To všetko spája tvorbu tohto časozberného videa.
Šport plný emócii je krátky filmík o tom, prečo sa deti oplatí priviesť k športu, ktorý ich chytí za srdce. Je natočený v malom meste Handlová, kde vyrástol mladý lezecký talent Peťo Kuric. Peťova obrovská výhoda je jeho univerzálnosť – či ho postavíte pred bouldrovú skalku, harmaneckú jaskyňu plnú ťažších obtiažností, viacdĺžkovú polkilometrovú stenu, alebo ho v zime postavíte pred ľadovú stenu s cepínmy v ruke – vždy vie čo má robiť. Potom rovno zo skaly si odbehne zasúťažiť, kde aj mužom častokrát pomieša svojim výkonom poradie vo finále….
Peťo je toho času už slovenský reprezentant JAMESu , účastník svetových, európskych a slovenských súťaží. Je úradujúci majster v boulderingu a obtiažnosti v kategórií U16 na Slovensku. Na skalách si tento rok k 15tim narodeninám doprial svoje maximum – cestu Siwiu za 8b. Medzi lezcami je známy tak ako svojimi výkonmi aj pre Peťa typickou povahovou črtou liezť a správať sa FÉR.
Festival Vysoké hory Nitra je podujatím, ktoré sa koná v Nitre od roku 2006. Každoročne v novembri sa stretávajú stovky priaznivcov hôr a cestovania, pre ktorých je vždy pripravená pútavá prehliadka filmov a prezentácií od viacerých hostí, známych osobností, horolezcov, cestovateľov, dokumentaristov a filmárov.