Program festivalu Vysoké hory Nitra 2019

Róbert Gálfy // Vysoké Tatry
Spomienky z hôr
  Slovenský horolezec, skialpinista a horský vodca UIAGM. Má za sebou množstvo prvovýstupov, horolezeckých expedícií, v r. 1983-93 patril v Európe k skialpinistickej špičke. Liezol vo Vysokých Tatrách, Alpách, na Pamíre, Aljaške, Patagónii alebo Himalájach. Známe sú prvovýstupy na Jannu (7 710 m) v r. 1981 alebo Fitz Roy v r. 1983 (spoločne s Michalom Orolinom a Vladom Petríkom). Zúčastnil sa himalájskych expedícií organizovaných jeho otcom Ivanom Gálfym – na Jannu ( súčasť expedície na Kanchenjungu), Lhotse Shar a Mt. Everest. Alpským štýlom vystúpil v r. 1988 na osemtisícovku Gasherbrum I. počas expedície, ktorú viedol. Okrem toho sa venoval aj extrémnym zjazdom. Zlyžoval 3 sedemtisícovky na Pamíre – Pik Korženevskej, Pik Somoni a Pik Lenina. Päť letných sezón robil horského vodcu vo švajčiarskom Zermatte.

Vo svojej prezentácii sa zameria na intenzívne obdobie v 80. a začiatkom 90. rokov 20. storočia, kedy sa venoval súťažnému skialpinizmu a zároveň aj výškovému horolezectvu v rôznych pohoriach sveta. Skialpinizmus mu učaroval natoľko, že sa s ním začal zaoberať na vrcholovej úrovni a so svojimi partnermi sa vypracoval na popredné miesta v európskej špičke. Popri tom sa venoval horolezectvu a extrémnemu lyžovaniu. Porozpráva nám o svojich skúsenostiach pri kombinovaní týchto outdoorových aktivít, ako sa navzájom ovplyvňovali, resp. dopĺňali.
Jan Dungel // Brno, ČR
Farby pralesa
Maliar, ilustrátor, biológ. Takmer 30 rokov portrétuje zvieratá a rastliny v ich prirodzenom prostredí v Amazónii, horských pralesoch a mokradiach Južnej Ameriky. Vo svojej práci v teréne kladie dôraz na autentickosť a presnú dokumentáciu.

Účastník expedície 4 priateľov, ktorí sa vybrali proti prúdu amazonských riek a cez tajomné pohorie na neistú cestu. Tá vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi. Okrem J. Dungela sa jej zúčastnili cestovateľ, dobrodruh Peter Becko Ondrejovič a dokumentarista Pavol Barabáš, ktorý z expedície natočil film „Tieň jaguára“.
Vladimír Launer // Bratislava
Himaláje '84 - Sagarmatha
Nedávnom sme si pripomenuli 35. výročie pamätnej expedície na Mt. Everest, ktorú viedol František Kele. V rámci nej sa podarilo dvojici Jozef Psotka a Zoltán Demján spoločne so Šerpom Ang Ritom vystúpiť 15. októbra o 15:15 na vrchol najvyššej hory sveta ako prvým (Čecho-) Slovákom. Išlo o výstup južným pilierom poľskou cestou s 1000 m narovnávajúcim variantom. Naša horolezci boli 16. a 17. človekom na vrchole bez podpory kyslíka. J. Psotka bol v tom čase najstarším horolezcom na top hore sveta, mal 50 rokov. Expedíciu nám predstaví jej účastník Vlado Launer, ktorý ju v skratke zhodnotil týmito slovami: „45 dní lezenia v nádhernom everestskom amfiteátri, ale aj dni smútku za dobrým priateľom Juzekom Psotkom, ktorý sa už z vrcholu nevrátil.“ Ten bohužiaľ na zostupe z vrcholu zahynul. Uvedené výročie výstupu, zároveň aj úmrtia tejto horolezeckej legendy, súčasne skutočnosť, že si v tomto roku pripomíname jeho nedožité 85. narodeniny, sme sa mu rozhodli vzdať poctu v rámci festivalu spomienkou na túto významnú expedíciu, pre neho osudovú.

Vlado Launer – fotografujúci a filmujúci horolezec, skalpinista, bajker a vodák. V civile stavbár, teraz na aktívnom dôchodku.
Ján Psotka a Vladimír Launer // Bratislava
Memoriál Jozefa Psotku
Memoriál je najstarší vysokohorský krosový beh v strednej Európe a jeden z najstarších vysokohorských behov v Európe vôbec. Vznikol na počesť legendy česko-slovenského horolezectva Jozefa Psotku, ktorý po úspešnom výstupe na Mt. Everest spoločne so Z. Demjánom (15.10.1984) zahynul počas zostupu. Memoriál je zároveň aj spomienkou na ďalšiu úspešno-tragickú expedíciu, kde Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just preliezli juhozápadnú stenu Mt. Everestu Boningtonovou cestou alpským štýlom a J. Justovi sa podaril vystúp na hlavný vrchol (17.10.1988). Pri zostupe z južného vrcholu táto štvorica vynikajúcich horolezcov zahynula (zostala nezvestná). Ján Psotka, syn Jozefa Psotku, spoločne s V. Launerom vo svojej prezentácii prostredníctvom fotografií a videa divákom priblížia vznik Memoriálu, jeho predchádzajúce ročníky, ale aj ten tohoročný s č. 35.

Ján Psotka (1962) – fotografujúci a filmujúci horolezec, skialpinista, vodák a bajker. V civile je výškový špecialista.
Pavol Barabáš // Bratislava
Tieň jaguára
Objavná cesta štyroch priateľov cez neprebádanú amazonskú džungľu vyvrcholí stretnutím s prírodnými indiánmi. Ich jednoduchosť bytia, spiritualita a symbióza s okolitou prírodou je silným kontrastom s našim ponímaním sveta. Film získal viacero ocenení na festivaloch v SR alebo zahraničí, napr. nedávno Grand Prize za najlepší dobrodružný film na 28. ročníku Festivalu dobrodružných filmov Ecrans de l’aventure (Dijon, Francúzsko), v lete 2019 Cenu za najlepší dokument na Medzinárodnom horolezeckom filmovom festivale v Tepliciach nad Metují (ČR) alebo Čestné uznanie na MFHF 2018 v Poprade.
Rasťo Hatiar // Liptovský Mikuláš
Vrcholová príťažlivosť
Horolezecký a životný príbeh slovenského horolezca Petra Hámora. Intímny portrét himalájistu, ktorý sa celý život snaží posúvať svoje hranice. Film nie je len uceleným popisom Hámorových výkonov. Je zároveň portrétom muža, obrazom vývoja jeho charakteru, vysvetľuje motiváciu, ktorá ho ženie k tomuto nebezpečnému a veľkolepému výkonu. Film získal viacero ocenení na festivaloch v SR alebo zahraničí.
Miloslav Daníšek & Pavel Sabela // ČR
PCT - 4280 km pešo z Mexika do Kanady
Pacifickú hrebeňovku (PCT), 4 280 km dlhú diaľkovú turistickú trasu vedúcu pozdĺž západného pobrežia naprieč celými USA od Mexika až do Kanady s celkovým prevýšením až 150 km, predstavia Pavel a Milo. Ich prechod bol prvým slovenským a zároveň prvým česko-slovenským prechodom PCT.

Ako je možné prejsť po vlastných viac ako 4.000 km? Načo je potrebné sa pripraviť a čo nepodceniť? Koľko to celé stojí? Aké nebezpečenstvá hrozia? …174 dní na ceste, 5 miliónov krokov, 4 páry topánok… keď aj zubná kefka je príliš ťažká… -10 °C až +42°C, piesok, ľad, oheň, komáre, medvede, pumy, myši…… bolesť, strach, eufória, depresia, radosť, osamelosť, slzy, smrť, brufen… Trasa PCT začína horúcou kalifornskou polopúšťou, pokračuje okrajom legendárnej Mohavskej púšte, najvyšším pohorím USA – monumentálnou Sierrou Nevadou, vulkanickým Oregonom a končí majestátnym hornatým Washingtonom. Celkovo prechádza cez 7 národných parkov, míňa viac ako 1 000 jazier a je potrebné prekonať 60 horských priesmykov a sediel.
Viliam Bendík // Bratislava
Bicykel (prológ)
Aj kus železa môže mať svoju dušu. V jednej z najchudobnejších krajín na svete je obyčajný bicykel bránou k lepšiemu vzdelaniu, vyššiemu zárobku, ale aj k lepšej lekárskej starostlivosti. Aj preto v r. 2018 zorganizovala Anežka Boriová zbierku použitých bicyklov a s pomocou dobrých ľudí zabezpečila ich prevoz kontajnerom na Madagaskar. 120 bicyklov zo Slovenska tak pomohlo mnohým deťom, učiteľom a lekárom významne zlepšiť svoj každodenný život.

Film je súčasťou pripravovaného medzinárodného filmového projektu THE BIKE (Slovensko, Madagaskar, Francúzsko).
Pavol Medovič // Žilina
Až do posledného dychu
Krátky film o tom, ako sa aj na staré kolená dá vrátiť k svojej vášni, aj keď už len v myšlienkach. Film zároveň ukazuje rôznorodosť horskej cyklistiky. Hlavnú postavu vo filme stvárnil v tom čase 89 ročný starý otec, ktorý nás žiaľ tento rok opustil. Film bol ocenený prvým miestom na poľskom filmovom festivale v Krákowe zameranom na horskú cyklistiku. Jazdcami sú: Pavol Medovič, Hugo Robenek a Ľuboš Staňo.
Ivan Breský // Nitra
Kaňony juhozápadu USA

Cieľom krátkeho dokumentu je priblížiť najznámejšie národné parky Juhozápadu USA, štátov Arizona, Utah, Colorado a Nové Mexiko. Väčšinu z nich tvoria kaňony vymodelované riekou Colorado a jej prítokov. Sprievodný hudobný “podmaz” je vyskadaný pesničkami Johnnyho Casha.

Ľuboš Kanás // Nitra
Tiché miesta
„Narodil som sa a žijem pod týmito kopcami. Pamätám, keď som bol ešte malý chlapec a dedko nás každú nedeľu brával na Zobor a Pyramídu. Moje video je výsledkom samoty, pretože najradšej do týchto kopcov chodím sám. Pozorujem a užívam si ticho, ktoré mi ako človeku chýba v rušnom živote pod týmito kopcami. Pre mňa sú to malé Tatry, kde nájdem všetko čo mi chýba tam dole. Natáčanie prebiehalo na miestach, ktoré sú ľudom známe, ale aj na takých, ktoré si tajím, a to od konca leta do obdobia tesne pred festivalom, na ktorom bude mať video svoju premiéru.

Fotenie a natáčanie videí bolo mojou záľubou, venoval som sa tomu od r. 2015. Neskôr som sa začal o tieto kúsky deliť s ľuďmi na sociálnych sieťach a keďže to malo odozvu, pustil som sa tiež do svojich vlastných projektov. Jedným z nich je aj Nitra v Obrazoch, ktorý je vyhľadávaný pre svoj obsah – fotky a videá z Nitry a okolia vrátane prírody nad mestom. Som rád, že sa môžem takto s ľuďmi deliť o nezabudnuteľné pohľady a momenty. Nakoniec to v r. 2018 prešlo zo záľuby do profesie ;-)“
Kristián Šodor // Praha, ČR
Walker's Haute Route - Pešo spod Mont Blancu k Matterhornu
180 km rodinnej dovolenky po jednom z najkrajších trekov Európy. Putovanie medzi dvomi najznámejšími horskými centrami Chamonix – kolískou alpinizmu v tieni najvyššej alpskej hory a Zermattom – mestom pod možno najznámejšou, ale určite jednou z najkrajších hôr na svete. Počas 2 týždňového pochodu pod najvyššími alpskými štvortisícovkami a pestrými údoliami na dohľad ľadovcom navštívime známe horské chaty, malebné dedinky ako aj osamelé horské osady.
Ben Page // UK
Zamrznutá cesta / The frozen road
Neobyčajný film. Ben sám nakrútil cestu naprieč kanadskou Arktídou v zime na bicykli. Zistil aké divy, hrôzy a frustráciu zahŕňa cestovanie osamote naprieč jednou z posledných veľkých divočín sveta. Film bol ocenený na mnohých zahraničných festivaloch a tiež na MFHF Poprad 2018, kde získal Cenu za dobrodružstvo s dovetkom „Za vizuálne spracovanie sólového výkonu v extrémnych podmienkach“.
Krystle Wright // AUS
Kde je poriadne divoko / Where the wild things play
Chuligánska óda na športovkyne alebo pocta všetkým bláznivým dobrodružným dámam, ktoré si vedia život užívať naplno. Piatok večer v krčme a … kde sú dievčatá? Odpoveď: asi niekde vonku, pri niečom zábavnejšom ako je napr. base jump zo strmých útesov, bajking, slackline, lezenie žulových stien, lyžovanie… Autorka je poháňaná vášňou zachytiť jedinečnú perspektívu, ktorú zatiaľ nezachytili iní. Je kočovná fotografka z Austrálie, ktorá zviditeľňuje extrémne športy a športovcov v rôznych kútoch celého sveta.

Fotovýstava 2019

Jozef Sádecký
Momenty krajiny

V Považskej Bystrici pôsobím ako svadobný a krajinársky fotograf. Kedže som študoval úplne iný odbor, fotografia bola pre mňa neznámou. Od vtedy prešlo dvanásť rokov a v mojom živote sa zmenilo veľa vecí. Práve vďaka fotografii som začal vnímať svet úplne iným pohľadom. Spoznávanie slovenskej krajiny sa postupom času stalo nočným dobrodružstvom. Skoré výstupy po tme lesom, zima, vietor, dážď a pred sebou jediný cieľ. Zažiť prvé svetlo na vrcholkoch hôr. Stáť nad oblakmi, zachytiť neopakovateľné momenty a atmosféru zobúdzajúcej sa krajiny. Vidieť veci, ktoré trvajú len krátky okamih. Práve to je krásne na krajinárskej fotografi.

     Na výstave ” MOMENTY KRAJINY “ máte možnosť vidieť fotografie Súľovských vrchov, Malej Fatry, Zamaguria, Vysokých, Nízkych a Západných Tatier fotografované vždy pri východe alebo západe slnka.

Kristián Šodor
Walker's Haute Route - pešo spod Mont Blancu k Matterhornu

180 km rodinnej dovolenky po jednom z najkrajších trekov Európy. Putovanie medzi dvomi najznámejšími horskými centrami Chamonix – kolískou alpinizmu v tieni nejvyššej alpskej hory a Zermattom – mestom pod možno nejznámejšou ale určite jednou z nakrajších hôr na svete. Počas 2 týždňového pochodu pod najvyššími alpskými štvortisícovkami a pestrými údoliami na dohľad ľadovcom navštívime známe horské chaty, malebné dedinky ako aj osamelé horské osady.

Dostanete sa bližšie ku kamzíkovi alebo kozorožcovi? Naozaj fungujú aj služby vo Švajčiarsku presne ako švajčiarske hodinky? Prídite si vypočuť odpovede na fotoprezentáciu ale aj to, prečo je tento trek tak populárny, ako sa naň pripraviť, kedy vyraziť a na čo sa na ňom môžete tešiť.

Pavol Görög
Horné Lefantovce a okolie (krajinárska a Wildlife fotografia)

 Večný optimista, ktorý sa s fotoaparátom skamarátil niekedy okolo roku 2008. Odvtedy sa návštevy prírody snaží zaznamenať fotkou aj keď občas zostane len pri pozorovaní života v lese. Fotografia mu dala nielen množstvo zážitkov, ale do života mu priniesla aj veľa skvelých ľudí.

Na výstave máte možnosť spoznať nielen krásy malej dedinky spod úbočí Tribeča ale aj život z lesov vôkol nej.

Marek Suchý / Michal Hudec
Magurka očami dvoch

     Dva pohľady – očami dvoch fotografov na banícku osadu Magurka a jej okolie. Marek aj Michal sa do lokality vracajú pravidelne a priebežne fotografujú. Výstupy ich práce tvoria okrem iného tiež aj priebežne aktualizovanú fotobanku Chaty Magurka, ktorá s nimi ďalej pracuje najmä v komunikácii v online prostredí.

 

Marek Suchý – www.fotosuchy.sk (profesionálny fotograf)

     „Fotografovanie je moja vášeň, láska, život… Život je zložený z množstva vzácnych a neopakovateľných okamihov, skutočných pocitov, spontánnych emócií, výnimočných momentov. Zachytiť ich je mojou výzvou s cieľom, aby ostali po celé roky spomienkou v podobe fotografií.“

 

Michal Hudec – www.miso.photo (hobby fotograf)

     „Na fotografii je čarovná jej schopnosť konzervovať príbeh alebo emóciu, v ideálnom prípade oboje. A na fotografovaní ako hobby je čarovný proces celoživotného učenia sa, ako to zachytiť. Popri svojej riadnej práci a ďalších serióznych aspektoch života je potrebné si svet vyplniť peknými vecami. A pre mňa je fotografia ako hobby jednou z takýchto nevyhnutných esencií.“

Boris Kopaj
Lofoty

    Som fotografujúci architekt, rodák z Nových Zámkov. Fotografii sa venujem v podstate od vysokej školy ako jednej z možností vyjadrujúcej moje pocity a pohľady na svet. Spájam fotografiu so záľubami – prírodou a v turistikou. Najradšej fotím miesta, ktoré nie sú tak notoricky známe bežným ľuďom, alebo notoricky známe miesta netradične prípadne iným pohľadom. Fotografia mi ponúka najslobodnejšie vyjadrenie mojich pocitov z krajiny, miesta alebo udalosti.

FoTOP - Fotoklub Topoľčianky

     Fotoklub FoTOP Topoľčianky vznikol v roku 2008 za účelom výmeny skúseností a vzájomného zdieľania spoločnej záľuby – fotografovania. O bohatej činnosti fotoklubu svedčí množstvo fotografických podujatí, najmä úspešné ročníky medzinárodnej výstavy fotografií. Okrem tejto výstavy sa náš klub úspešne prezentoval viacerými autorskými výstavami v Českej republike, Ukrajine a na Slovensku. Naši členovia získali počas pomerne krátkej histórie fotoklubu množstvo ocenení na domácich aj zahraničných fotografických súťažiach pod patronátom FIAP, PSA a ďalších medzinárodných fotografických asociácii, čím prispeli k propagácii fotografického umenia doma i vo svete. FoTOP sa tak za niekoľko rokov svojej existencie dostal medzi reprezentantov slovenského fotografického umenia na domácom ale aj medzinárodnom poli umeleckej fotografie.

     Usporiadali sme aj niekoľko fotografických súťaží, množstvo workshopov, prednášok, prezentácii a vzájomných stretnutí našich členov. V súčasnosti má FoTOP takmer dvadsať aktívnych členov vo vekovom rozpätí 20 až 78 rokov.

     Na festivale Vysoké hory Nitra 2019 budú prezentovať svoje práce siedmi členovia FoTOP: Mirka Kurkinová, Juraj Valkovič, Pavel Kováč, Paľo Čepček, Milan Polák, Štefan Roško a Táňa Orolínová.

     Viac informácii o našej činnosti nájdete na www.fotop.sk

Členovia Fotoklubu Nitra pri KOS v Nitre

     Fotoklub Nitra pôsobiaci pri Krajskom osvetovom stredisku (KOS) v Nitre združuje ľudí rôznych vekových kategórií, ktorých spája záujem o fotografiu a fotografovanie. Cieľom fotoklubu je vzájomná výmena fotografických vedomostí a skúseností, podnikanie spoločných fotoakcií a organizovanie kolektívnych výstav členov.

     Stretnutia členov sa konajú v priestoroch KOS každý prvý a tretí štvrtok v mesiaci o 17:00. Prichádzajú sem mladí, začínajúci, pokročilí, ale aj vyspelí autori a nefotografujúci, ktorých zaujíma fotografia a chcú sa dozvedieť viac o dianí okolo nej. Diskutuje sa o umeleckej fotografii, fotografickej technike, filmoch, spracovaní analógovej ako aj digitálnej fotografie. Členovia sa zúčastňujú rôznych súťaží na Slovensku a v zahraničí. O ich kvalite svedčia mnohé dosiahnuté úspechy.

     Svoje práce budú vystavovať členovia fotoklubu: Peter Majlát, Jaroslav Fábry, Jaro Votoček

www.fotoklubnitra.sk

Marián Kuchar
Retro Zobor (Zobor starou technikou)

  Fotiť som začal, keď som objavil starý fotoaparát po dedkovi. Je to bieloruská Belomo Vilia. Znovu som objavil čaro fotenia na 35 mm film. Foťák mám vždy pribalený na cestách peších aj cyklistických a stále sa učím zachytiť ten správny moment…