Osobnosti

Krzysztof Wielicki // 2018
Krzystof Wielicky 2018

Svetová horolezecká legenda osobne v Nitre! Ako piaty človek na svete vystúpil na všetkých 14 osemtisícoviek. Jeden z priekopníkov zimného lezenia v Himalájach, na Mt. Evereste (s L. Cichym), Kančendžonge a Lhotse bol v zime prvý. Aj väčšina ostatných výstupov bola progresívna – prvovýstupy, sóla, alpský štýl.

 

Jeho prezentácia s názvom „Moja voľba“ sa niesla v duchu názvu jeho autobiografickej knižky “Mój wybór”. Bola o jeho horskej ceste od Tatier po Himaláje, Korunu Himalájí a tiež o zimnom pôsobení a lezení v najvyššom pohorí sveta.

Piotr Pustelnik // 2015
Najvýznamnejším hosťom jubilejného 10. ročníka bol premiérovo hosť z Poľska a to horolezec, ktorý ako tretí Poliak, po legendách Jerzym Kukuczkovi a Krzysztofovi Wielickom, vystúpil na všetky osemtisícovky. Dosiahol tým Korunu Himalájí a taktiež zdolal všetky najvyššie vrcholy svetadielov, čím uzavrel aj Korunu Zeme. PIOTR PUSTELNIK. Na festivale uviedol svoju prezentáciu: „Môj horolezecký život – cesta ku všetkým 14 osemtisícovkám“. Je to príbeh o tom, ako sa stalo to, že som objavil horolezectvo ako najväčšiu vášeň a životnú cestu zároveň. Je to príbeh o mladom chlapcovi, ktorý odkráčal z Tatier až do Himalájí splniť si všetky svoje sny a túžby. Je to príbeh o jeho lezeckých partneroch, o priateľstve, oddanosti a dôvere. A nakoniec je to príbeh o tom čo nasleduje potom, keď už skompletizoval veľký projekt a kam beží teraz.
Marek „Mára“ Holeček // 2017

Bol významným hosťom 12. ročníka festivalu. V r. 2017 zavŕšil úsilie o prvovýstup JZ stenou na osemtisícovku Gasherbrum I. (8080m). V slovenskej premiére u nás uviedol prednášku „Satisfaction!“ o genéze svojej cesty k lezeniu a novom prvovýstupe alpským štýlom na „Krásnu horu“. Vystúpiť na jej vrchol sa mu podarilo až na piatykrát. Úspešná expedícia zaznamenala doma aj vo svete veľký ohlas.
Za svojou prezentáciu v Nitre získal Hlavnú cenu festivalu, na čo Marek reagoval: „Díky za cenu, které si vážím! Zdravím do Nitry a děkuji všem za milé přijetí.“
Tento výstup znamenal aj historický úspech pre české horolezectvo. V sobotu 22. 9. 2018 boli počas festivalu v poľskom meste Lądek Zdrój odovzdávané horolezecké Oscary. Jeden zo Zlatých čakanov získal aj Marek a jeho spolulezec z G I. Zdeněk Hák, ktorý sa však kvôli chorobe nemohol ceremoniálu zúčastniť. Ocenenie prebral Marek spolu so svojou dcérkou z rúk svetovej legendy, Poliaka Krzysztofa Wielického.

Róbert Gálfy // 2019
Jedným z hlavných hostí na 14. ročníku festivalu bol horolezec, skialpinista a extrémny lyžiar Róbert Gálfy, ktorý má za sebou množstvo horolezeckých expedícií, viacero prvovýstupov a takmer 10 rokov patril v Európe k skialpinistickej špičke. Vo svojej prezentácii sa zameral na intenzívne obdobie v 80. a začiatkom 90. rokov 20. storočia, kedy sa venoval súťažnému skialpinizmu a zároveň aj výškovému horolezectvu v rôznych pohoriach sveta. Porozprával o svojich skúsenostiach pri kombinovaní týchto outdoorových aktivít, ako sa navzájom ovplyvňovali, resp. dopĺňali. Za výbornú prezentáciu s názvom Spomienky z hôr o svojom živote v horách, aktivitách v nich a výnimočných momentoch slovenského skialpinizmu a horolezectva získal Hlavnú cenu festivalu.
Tomáš Hulík // 2015, 2012
Tomáš Hulík vyštudoval Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave. Už ako študent sa zúčastnil viacerých expedícií (Taliansko, Tunisko, Sachalin, Malajzia). Hneď po štúdiu začal pracovať ako kameraman a strihač, spolupracoval na desiatkach filmových a televíznych produkcií. Jeho prvým veľkým úspechom bola kamera v dokumente o bobroch (Heimkehr der Biber, Hulik und die Biber) v nemeckorakúskej koprodukcii. S režisérom P. Barabášom nakrútil v roku 2007 film Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase, v roku 2010 vznikol dokument Návrat rysov, potom to boli Cesty Slovenskom, ktoré sme uviedli na 7. ročníku festivalu. Má za sebou viacero fotografických výstav. Spolupracuje s viacerými domácimi aj zahraničnými periodikami (český National Geographic, Lidé a země, GEO SK). Za svoju tvorbu získal množstvo domácich i zahraničných ocenení.
Jozef Zábojník // 2015, 2014, 2007
Jozef Zábojník, prezident SVTS (Slovenský vysokohorský turistiský spolok, ktorého regionálnym klubom je aj NIHOS). J. Zábojník na 2. ročníku festivalu predstavil vysokohorskú expedíciu Pamír 2007. V rámci nej vystúpil spolu s J.Doležalom na Pik Lenina (7 134m). Za spomienku stojí aj fakt, že členmi tejto expedície boli tiež 2 členovia NIHOSu. Neskôr s ďalšími príspevkami osobne vystúpilaj v rokoch 2014 “Cesta hrdinov SNP” a 2015 “Od mysu po mys GR 11 (Pyreneje)”
Rasťo Hatiar // 2015, 2009, 2007
Produkciu filmára a dobrodruha RASŤA HATIARA poznajú diváci nášho festivalu už veľmi dobre. Každoročne uvádzame jeho kvalitné filmy a videá. Nebolo tomu inak ani v r. 2015, kedy Rasťo osobne uviedol svoj dokument Nízkotatranská stíhačka o 100 km behu hrebeňom Nízkych Tatier. Špeciálnym prekvapením pre divákov bola 5 minútová ochutnávka, akési pilotné video k budúcemu filmu venovanému nášmu najúspešnejšiemu výškovému horolezcovi Petrovi Hámorovi, ktorý doteraz 14-krát úspešne vystúpil na 13 osemtisícoviek. Bude to portrét človeka, ktorý prešiel svoju vlastnú cestu v horách a v živote, muža so silnou vôľou a odhodlaním, ale aj s obrovskou pokorou. Rasťo Hatiar začal s filmovaním v roku 2000. Je majiteľom a konateľom spoločnosti CEPER FILM, s.r.o. Na svojom konte má mnoho filmov, ktoré boli nominované, resp. ocenené na horských filmových festivaloch na Slovensku aj v zahraničí. Medzi jeho úspešné diela patria filmy: Ski Kordillera, Na hranici tieňov, Stratení Nomádi, Dotknúť sa Denali, Zabijácka krása, Slepá dôvera atď. Veľa z nich ste videli na našom festivale. Viac informácií o Rasťovi a jeho spoločnosti nájdete tu: http://www.ceper.sk/o-nas
Pavol Barabáš // 2014
PAVOL BARABÁŠ, filmár oceňovaný po celom svete, osobne po prvýkrát na festivale Vysoké hory Nitra. Jeho prezentácia “O SPOZNÁVANÍ VZDIALENÝCH KÚTOV ZEME I NÁS SAMÝCH” s besedou bola ťahákom festivalu spoločne s jeho filmom Polárnik o Petrovi Valušiakovi.
Peter Valušiak // 2014
PETER VALUŠIAK – slovenský polárnik, ktorý má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. Vo svete ho uznávajú, doma však o ňom vie len málokto. V r. 1998 sa mu s 3 Rusmi ako prvým v histórii podaril výkon z kategórie snov – ako prví ľudia na svete prešli autonómne, peši a na lyžiach (bez cudzej pomoci) od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Za 118 dní. Na Južnom póle stál ako prvý Slovák, 29.1.1996. V závere r. 2005 P. Valušiak spolu s P. Barabášom a Čechmi Z. Hrubým, V. Nosekom a R. Švaříčkom v Antarktíde ako prví prešli od pobrežia pod najvyšší vrchol Mt. Vinson (5140 m) – naň vystúpili Hrubý, Nosek a deň po nich, 5. decembra, aj Valušiak.
Miloslav Končok // 2014
Spolu s P. Valušiakom a P. Barabášom bol tretím top hosťom 9. ročníka festivalu člen historickej expedície na Mt. Everest v r. 1984, jej filmár, MILOSLAV KONČOK. Je znáými najmä ako dramaturg, scenárista, režisér a publicista, významný propagátor horolezectva a cestovateľstva. Na festivale vystúpil s prezentáciou “30-ročné siločiary expedície Sagarmatha ´84” 15. októbra 2014 uplynulo 30 rokov od výstupu na vrchol Mt. Everestu dvojicou Z. Demján a J. Psotka v rámci expedície Sagarmatha ´84. Túto historickú expedíciu sme si pripomenuli práve vďaka jej členovi M. Končokovi. K svojej prednáške uviedol: „Moja prezentácia bola spomienkou na najdramatickejšie fragmenty expedície a dvoch jej členov, slovenských velikánov 20. storočia: Psotka – Kele“.Prostredníctvom jeho rozprávania sme sa preniesli v čase späť o 30 rokov, pod najvyššiu horu sveta, „stretli“ a sa s ostatnými členmi expedície, napr. M. Orolínon, I. Fialom, Z. Demjánom, Ľ. Záhoranským, V. Launerom, J. Justom atď.
Ivan Fiala // 2013
IVAN FIALA bol na našom festivale 2 roky po Michalovi Orolinovi (2013, 2011). Práve táto dvojica sa zapísala zlatými písmenami do histórie nielen nášho horolezectva. V júli 1971 spolu vystúpili ako prví horolezci vtedajšieho východného bloku na vrchol osemtisícovky (Nanga Parbat, 8 125 m n. m.).
Ján Matlák // 2013
Na 8. ročníku festivalu sme privítali sympatického oravského horolezca, inštruktora horolezectva a horského záchranára zo Zuberca JÁNA MATLÁKA. Prostredníctvom filmu a rozprávania divákom priblížil pôsobenie na jednej z osemtisícoviek Annapurne. Súčasťou jeho vystúpenia bol aj filmový portrét “Pod Roháčom žijem”. Na jeseň 2014 bol vedúcim expedície s cieľom výstupu a zlyžovania siedmej najvyššej hory sveta Dhaulágiri. Skončila sa však tragicky, keď 14.10. zasiahla a zasypala základný tábor lavína, pod ktorou zahynul J. Matlák a Vladimír Švancár. Pôsobenie J. Matláka v horách: Absolvoval letné a zimné výstupy vo Vysokých Tatrách, horolezecky pôsobil v Alpách, na Kaukaze (Elbrus). Bol vedúcim viacerých expedícií, v Ťan-Šane 2x dosiahol vrchol Chan Tengri 7010 m, v Pamíre Pik Lenina 7134 m, v Himalájach 2 x trek. Dosiahol vrchol Dhambus peak 6035m, Šiša Pangma 8046m., 2x severná stena Annapurna I, dosiahnutá výška 8070m.
František Kele // 2012
V rámci programu 9. ročníka sme si prostredníctvom portrétu z cyklu GEN.sk, so súhlasom Trigon Production a RTVS, pripomenuli veľkú osobnosť, ktorá zanechala výraznú stopu. Známeho horolezca, cestovateľa, publicistu a geografa, ktorý nešťastne zahynul 19.10.2014 v jeho milovaných Tatrách pod Rysmi. Človeka považovaného za najaktívnejšieho slovenského cestovateľa 20. storočia. Hlavného hosťa nášho festivalu v r. 2012, ktorému tlieskala v Nitre plná sála. Chvíle s ním boli vskutku jedinečné, pamiatka na celý život pre nás organizátorov a veríme, že aj pre divákov festivalu. FRANTIŠEK KELE. Geograf, pedagóg, horolezec, polárnik, cestovateľ, publicista a spisovateľ. Na tatranské štíty začal vystupovať už ako dvanásťročný. Vo veku pätnásť rokov sa stal najmladším horským vodcom v oblasti Vysokých Tatier. Zdolal takmer 100 končiarov v rôznych pohoriach sveta. Pôsobil na všetkých svetadieloch, vrátane Arktídy a Oceánie, uskutočnil tri cesty okolo sveta, viedol prvú československú výpravu na Mount Everest (1984) a prvú slovenskú výpravu na severný pól (1993), v roku 2000 navštívil Antarktídu. Je autorom a spoluautorom 35 významných publikácií a stoviek článkov s horolezeckou a cestovateľskou tematikou. Posledné roky sa venoval hľadaniu stôp po troch významných Slovákoch vo svete: Štefánikovi, Beňovskom a Kukučínovi. Je laureátom významného ocenenia Krištálové krídlo za rok 2010 (mimoriadna cena za celoživotné dielo).
Michal Orolin // 2011
MICHAL OROLIN – osobnosť slovenského horolezectva. stovky výstupov v Tatrách, v Alpách, na Kaukaze, Pamíre, v Patagónii, na Aljaške. Spolu s Ivanom Fialom boli prvými ľuďmi z celého východného bloku, ktorí stáli na vrchole osemtisícovky (Nanga Parbat, 11. júl 1971).
Peter Hámor // 2017, 2011
PETER HÁMOR – vynikajúci slovenský výškový horolezec prezentoval na 6. ročníku festivalu svoj projekt Seven Summits – Koruna Zeme. Je prvým a zatiaľ jediným Slovákom, ktorý stál na najvyšších vrcholoch všetkých kontinentov. Súčasťou jeho vystúpenia bola i beseda. Práve jeho vystúpenie najviac zaujalo návštevníkov, ktorí rozhodli, že práve Peter získal v r. 2011 Cenu diváka.
Martin Gablík // 2012, 2007, 2006
MARTIN GABLÍK (1953) je popredným slovenským výškovým horolezcom, ktorý bol hosťom prvých 2 ročníkov festivalu (r. 2006, 2007). začal s výškovým horolezectvom až v zrelom veku. V r. 1996-2011 bol členom 8 výprav na osemtisícovky. Zatiaľ vystúpil na tri: v roku 2002 na Makalu (8463 m) ako druhý Slovák a ako prvý bez kyslíka, v roku 2007 na Nanga Parbat (8125 m) a v októbri 2011 na Čo Oju (8201 m) – vo veku 58 rokov a 47 dní ako náš najstarší horolezec.
Igor Koller // 2010
IGOR KOLLER je popredný slovenský skalolezec, boulderista, tréner, funcionár. Na konte má stovky výstupov v neveľhorských terénoch, Tatrách, Alpách, Pamíre i Himalájach. Dnes je predsedom Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Pri hlasovaní čitateľov časopisu Jamesák obsadil 6. miesto v ankete o Horolezca storočia.
Marián Šajnoha // 2018, 2010
MARIÁN ŠAJNOHA, ktorého možno zaradiť k legendárnym slovenským horolezcom. Zúčastnil sa viacerých expedícií do najvyšších hôr. Dve výpravy do Himalájí sám viedol, z nich prvovýstup tri a pol kilometrovou stenou na Severný vrchol Nanga Parbatu vzbudil veľký ohlas vo svete.
Zoltán Demján // 2008
ZOLTÁN DEMJÁN je jeden z najúspešnejších slovenských výškových horolezcov. V Himalájach vystúpil na 3 osemtisícovky. V r. 1984 na Lhoce Šar (8383 m, vedľajší samostatný vrchol Lhoce), Mt. Everest (8848 m) s J. Psotkom (zahynul na zostupe) a šerpom Ang Ritom. Napokon v r. 1988 prvovýstup Dhaulágirí (8167 m) s 2 Kazachmi, ocenený ako svetový výstup roka UIAA
Jozef Kopold // 2008, 2007, 2006
JOZEF KOPOLD – úspešný slovenský horolezec, člen reprezentačného družstva, držiteľ niekoľkých ocenení za výstupy po celom svete, pokúsil sa o 10 osemtisícoviek v priebehu 3 rokov, vystúpil na 3 osemtisícovky v priebehu 17 dní. Bol hosťom i na premiérovom ročníku VHN 2006.
Peter Šperka // 2006
PETER ŠPERKA (v popredí, * 29.10.1955 – † 22./23.6.2013) bol úspešný slovenský výškový horolezec (vystúpil na 3 osemtisícovky), skialpinista, tatranský horský vodca, člen Horskej záchrannej služby. Na prvom ročníku nášho festivalu predstavil expedíciu tatranských záchranárov na Broad Peak v Pakistane yysoký 8047 metrov.
Miroslav Dušek // 2015
Premiéru mal na našom festivale MIRO DUŠEK, dobrodruh a profesionálny vodca kaňoningu, účastník niekoľkých expedícii s Paľom Barabášom, ktorý má za sebou prechody viac ako stovky kaňonov po celom svete. V r. 2010 sa mu podarilo splniť si sen o prechode jedného z najobtiažnejších kaňonov sveta Trou de Fer na ostrove Reunion, z čoho vznikol známy a výborný Paľov film. V januári 2015 pribudol k nemu ďalší svetový veľmi náročný, jeden z naj, kaňon, znovu na Reunione – Bras Magasin.
Erik Baláž // 2010, 2013, 2017

Premiéru mal na našom festivale v r. 2010 E. Baláž, ktorý bol spolu s Robertom Rajchlom autorom filmu Strážca divočiny. Spomínaný film zaujal obecenstvo na VHN 2010, autori vyhrali Cenu diváka

Ivan Bulík // 2012
IVAN BULÍK – fotograf, dobrodruh, cestovateľ, autor 3 pútavých a úspešných cestopisných kníh. Precestoval už takmer celý svet, jeho obľúbeným kontinentom je Afrika, ktorú prešiel skrz na skrz. Na VHN 2012 uviedol prezentáciu venovanú africkému kmeňu žijúcemu ešte pôvodným spôsobom života, divokým Surmom, osady ktorých navštívil už v r. 2010 a 2011. VHN bol prvým festivalom, kde boli v PREMIÉRE uvedené fotografie a informácie z expedície Ivana s P. Barabáša k Surmom, resp. zo splavu rieky Godžeb, ktorá skončila pár týždňov pred festivalom.
Miloslav Láber // 2016
Významným hosťom 11. ročníku festivalu bol líder skupiny Slobodná Európa a veľký cestovateľ MILOSLAV LÁBER, ktorý je známe ako Whisky. Zaviedol divákov na opačnú stranu sveta. Precestovali sme s ním prostredníctvom jeho prezentácie Indonéziu, napr. jeden z posledných rajov na svete, odľahlé Togianské ostrovy, kde dodnes nie je elektrika a domorodci žijú tradičným spôsobom života, ostrov Sulawesi alebo turistami zatiaľ neobjavené nádherné súostrovie Karimunjawa. Jeho prednáška zaujala peknými fotkami z miest, kde nechodia turisti, ale aj vtipnými komentármi.
Peter "Becko" Ondrejovič // 2016
Do Južnej Ameriky nás vzal cestovateľ, horolezec, dobrodruh, fotograf, majiteľ a sprievodca Anakonda Tour PETER BECKO ONDREJOVIČ. Na 2. ročníku festivalu bol odpremiérovaný jeho film OMO 2 – premeny z africkej expedície na rieku Omo. V novembri 2016 bol premiérovo na festivale osobne a v prezentácii Fenomén Venezuela porozprával o svojich 22 sezónach v tejto krajine, o rôznych expedíciách, o krásach venezuelskej prírody a tiež ropnom socializme.
Ivana Sikulová // 2018
Slovenská skialpinistka a extrémna lyžiarka. So skialpinizmom začala v r. 1993 a neskôr k tomu pridala aj extrémne lyžovanie. Je prvou ženou, ktorá v r. 2003 zlyžovala Pallaviciniho kuloár z najvyššieho rakúskeho vrcholu Grossglockner. Od tej doby má na svojom konte radu strmých zjazdov v rôznych pohoriach Európy (napr. Whymperov kuloár z Aiguille Verte, Sassongher a Holzerov kuloár v Dolomitoch, severná stena Hoher Sonnblicku) a tiež v Kirgizsku Pik Koronu. Okrem úspešných zjazdov má s horami spojenú aj takmer tragickú lavínovú nehodu, ktorá ju časom podnietila k životnej zmene a vtedajšiu svoju profesiu geológa opustila a svoje kroky smerovala k záchranárstvu. Dnes sa venuje okrem profesie zdravotníckeho záchranára aj horskej medicíne a lavínovej prevencii.
Vlado Linek // 2019, 2008
Známy slovenský horolezec, účastník úspešných expedícií do Grónska, Peru, Madagaskaru, Himalájí, Pakistanu, Čile, Kirgizsku, vedúci redaktor časopisu Horolezec, fotograf, spolupracovník mnohých zahraničných horolezeckých časopisov, organizátor multimediálnych prednášok s horolezeckou tematikou. V r. 2018 na festivale predstavil spolu s Martinom Grajciarom expedíciu, ktorej členmi boli aj Ondrej Húserka a Jozef Krištoffy. Spoločne pôsobili v lete 2017 v Kirgizsku v oblasti Pamír – Alaj v doline Ak – Su, kde sa im podarilo spraviť prvovýstup v Z stene Piku Aleksandra Bloka (5239 m). Cestu nazvali Summer Bouquet, 9+.

Zoznam osobností