PROGRAM FESTIVALU VYSOKÉ HORY NITRA 2023 - 25.11.2023

Pavol Barabáš // Vysoké Tatry
Veľký kaňon

Dokumentárny film Veľký kaňon prináša príbeh kamarátov, ktorí nasledujú svoj sen. Absolvovali mnoho splavov riek a prechodov kaňonov v rôznych častiach sveta. Ich najväčšou výzvou sa stalo splavenie Grand Canyonu, ale na to treba vyhrať povolenie v lotérii. Výborní priatelia sú odhodlaní stráviť mesiac na divokej vode len v objatí neporušenej prírody.

Upútavka na nový film: youtube.

Rasťo Hatiar // Liptovský Mikuláš
Štítová stena

Východná stena Mlynárika je považovaná za jednu z najdominantnejších v Tatrách. Výrazný profil v tvare luku, zvýrazňuje jej previsnutosť a kompaktnosť. Odjakživa bola predmetom záujmu horolezcov, ale zdolať ju mohli len tí najlepší. V 70. rokoch sa to podarilo legendárnej českej dvojici Rybička – Šmíd, líniou stredom najstrmšej časti steny, ktorú nazvali Direttissima (Diretka). O 2 dekády neskôr v r. 1992 sa ju podarilo prvýkrát voľne preliezť Slovákom – bratom Packovcom, avšak obišli 2 najťažšie dĺžky, tzv. Zvon a strmú oranžovú stenu s dlhou previsnutou špárou, známu ako Štítová stena.
O ďalších 30 rokov neskôr sa Diretku rozhodne zdolať známa dvojica slovenských
horolezcov Krasňanský, Krištoffy. Dvojici sa nakoniec podarí zdolať legendárnu štítovú stenu a (s výnimkou Zvona) spraviť súvislý prelez celej línie. Film získal na 30. ročníku Medzinárodného festivalu horských filmov Poprad „Cenu za
zobrazenie lezeckého výkonu“ (2022).

Upútavka na film: youtube

Martin Fševed Žilka // Martin
Packrafting je SLOBODA.

Martin sa zúčastnil viacerých raftingových expedícií, splavoval divokú vodu na 4
kontinentoch. Na festivale sa predstaví so slovenskou premiérou prezentácie
venovanej packraftingu nielen na slovenských riekach, ale aj vo viacerých
európskych krajinách, a pridá tiež more 😉
„Packrafting je SLOBODA“ Obrazy zážitkov z ciest s packraftami po Európe.
Objavovanie nových možností pohybu na vode. Slovensko, Balkán, Škótsko, Nórsko, Alpy, Grécko.
Martin Fševed Žilka / PhotoMartini. Profesionálny fotograf so špecializáciou na
outdoor športy a cestovanie. Zakladateľ Packraft Team Slovakia.

Juraj Ďurifuk Koreň // Kremnica
Paraglajdista, horolezec a hlavne dobrodruh live na VHN
Prišiel som videl som letel som, zem stredu
Vidieť neviditeľné, uchopiť neuchopiteľné, využiť predvídateľné. Rozmýšľať pod nátlakom, v strachu, strese časovom i duševnom. Je to krásna hra a následky prehier môžu byť niekedy bolestivé, následky výhier sa však rátajú v desiatkach až stovkách kilometrov dlhých letov ponad hory, krajinu a gigatonách perspektív hodných bohov. Ďurifuk lietal v Antarktíde, Severnej a Južnej Amerike, Ázii, Afrike a samozrejme Európe…a posledný svetadiel, ten Austrálsky si však skutočne vychutnal. Bivakovým sólo preletom dlhým 1100km cez Južný ostrov Nového Zélandu. Aká bola táto 19 dní dlhá výprava? Špicová, to je jasné! Ale ako niečo takéto dokázať len na krídlach vetra?
Petra Pogányová // Žilina
Afganistan - krajina kontrastov

Aká je to krajina? Naozaj len míny, fanatici a vojna? Ako skutočne vyzerá a ako sa v
nej žije? Príďte sa presvedčiť o krásach tejto magickej krajiny.

Vladimír Šifra // Poprad
Dotyky Slovenského raja - prírodopisný dokumentárny film

Vo východnej časti Slovenska, v tieni Vysokých Tatier,  môžeme objaviť na prvý pohľad nenápadné územie. Všade vôkol len hory, voda, skaly. A plynúci čas. Ten trpezlivo zbližoval a spájal ich nepoddajnosť do tajomnej krásy. Dal vyrásť planine s hustými lesmi, pretkanú voňavým kobercom lúk. Vodou naplnené potoky svojou húževnatosťou rozčesli plató na množstvo horských chrbtov a dolín. Dňom i nocou vytvárali hlboké kaňony a rokliny s vodopádmi. Slovenský raj. Vari niet výstižnejšieho názvu. Ako prví použili názov raj kartuziánski mnísi, ktorí si v samom srdci tohto pohoria, na dnešnom Kláštorisku, vybudovali v roku 1299 kláštor.

Upútavka na film: youtube

Michal Knitl // Bratislava
Mexiko a Guatemala

Cestovateľ, autor cestopisov a organizátor Michal Knitl sa predstaví na festivale po
10 rokoch. Ukáže návštevníkom americké krajiny Mexiko a Guatemalu. Piesočné
pláže, pamiatky Mayov, úžasné prírodné jazerá cenotes na Yucatane, hlboké
kaňony, ale aj výstupy na 10 sopiek v oboch krajinách, napr. Iztaccihuatl (5230 m) a Pico de Orizaba (5636 m), ktorý je najvyššou horou Mexika. Obe krajiny ho veľmi
príjemne prekvapili. K dispozícii budú na festivale aj jeho knihy, cestopisy z rôznych krajín.

Kristián Šodor // Praha
Via Alpina - prechod Švajčiarska od východu na západ

Trasa Via Alpina Switzerland je klasikou medzi dialkovými trasami Švajčiarska. Prechádza severnou časťou švajčiarskych Álp, pretína 14 horských priesmykov a na jej 2-týždňový prechod pod stanom budete radi a dlho spomínať. Cesta ponúka nádherné výhľady na legendárne vrcholy (Eiger, Jungfrau, ..), každý deň pohľady na ďalšie a ďalšie alpské ľadovce (prechádza najviac zaladnenou časťou celých Álp), jazerá a vodopády.

Juraj a Stanislava Jedinákovci // Pezinok
Dolu Nitrou - Na bicykli po prúde rieky

Jej život sa začína pod Fačkovským sedlom v Malej Fatre. Je štvrtou najdlhšou riekou našej krajiny a leží na nej najstaršie mesto na Slovensku. Bola svedkom dôležitých dejín v období Veľkomoravskej ríše, zažila obdobie prudkého rozvoja banského či chemického priemyslu, ktorý sa podpísal na jej zdraví. Má svoje stavby a vodné diela, nikdy sa však po nej neplavili lode. Rieka Nitra má svoj vlastný príbeh. Aké sú všetky jej tváre a podoby, prekážky, ale aj krásy, pokojné zákutia či oázy plné života? Je taká známa, a zároveň tak neznáma. Svoje brehy ponúka aj nám cyklistom. Miestami sú pohodlne vystlané kobercami asfaltu, inokedy vysypané štrkom, zarastené trávou, či lužným lesom. Tak poďme tam teraz putovať spolu. Dolu Nitrou…

Martin Bernard // Zlín
Rozprávka o tak trochu inej princeznej

Kde bolo tam bolo, za veľkými horami, divokými riekami, tichými údoliami a starým lyžiarskym vlekom, v malom kráľovstve ukrytom vysoko v kopcoch, žila princezná Klaudia…

Tento príbeh je o profesionálnej snoubordistke Klaudii Medlovej, ktorá žije v malom meste uprostred hôr. Na celom svete miluje dve veci viac než čokoľvek iné. Ktoré? To zistíte v tejto rozprávke.

Film získal na MFHF Poprad 2023 Cenu za krátky film.

Renan Kamizi // Brazília
Kráčať v oblakoch
Kým slackline môže byť aj tesne nad zemou, highline sa naťahuje nad miestami, pod ktorými je veľká hĺbka. Ale aké je to na doteraz najvyššej highline na svete? V tomto krátkom filme uvidíte Brazílčana Raffaela Bridiho, ktorý sa vo svojej domovine prešiel nad mestom Praia Grande po takejto línii, natiahnutej priamo v nebi, medzi dvomi teplovzdušnými balónmi.
Pablo Hernán Aulita // Argentína
Posúvať hranice

Krátko po narodení sa Argentínčan Jean Maggi nakazil chorobou, pre ktorú už nikdy nedokázal chodiť. Odvtedy mu navrhovali len jedno: prekročiť všetky hranice kvôli tomu, aby aspoň na krátky čas stál s pomocou barlí. Keď sa na svojom upravenom tricykli poháňanom rukami dostal na najvyššie sedlo na upravenej ceste v Himalájach, bol to medzník aj pre mnohých ďalších ľudí, ktorých inšpiroval. Dosiahnutím tohto cieľa sa zároveň začal jeho silný, ale bez pátosu vypovedaný príbeh o pomoci iným ľuďom.

Svetozár Krno // Bratislava
Via Czechia - 2 000 km po českej hranici
Prezentácia zachytáva skúsenosti a úvahy pešieho dvojmesačného putovania po 20 českých pohraničných pohoriach počas prvého „covidového leta“ v r. 2020. V prezentácii spomína pahorky i končiare, skalné mosty, osamelé balvany, lesy, lúky, pramene, potoky,rieky, meandre, mokrade, rašeliniská, jazerá, rybníky, jaskyne, hradiská, hady a zámky a vinice. Divák spozná Moravskú Amazonu, Pálavu, hraničné bunkre postavené pred začatím 2. svetovej vojny, ticho novohradských hôr a zhon pri Pravčickej bráne, Českú Kanadu, Českú Sibír a České Švajčiarsko, obrie šumavské smreky i spúšť po kalamite a pasení lykožrúta, minerálne vody v Slavkovskom lese, oživené Krušné hory,  ľadovcové kary a plesá v Krkonošiach, skalné mestá v adršpašskom, teplickom a broumovskom regióne, sloníka na Králickom Sněžníku, maratóncov na Pradedovi… Prof. PhDr. Svetozár Krno, CSc. patrí k priekopníkom slovenskej expedičnej a diaľkovej turistiky. Okrem dosiaľ u nás iba raz zopakovanej dvetisíckilometrovej hrebeňovky Karpát absolvoval podobné podujatia v balkánskej, jadranskej, východoalpskej, pyrenejskej, apeninskej, islandskej, maďarskej, korzickej, sardínskej, zakarpatskej, česko-moravskej, poľskej a krymskej horskej sústave. Dvakrát prešiel Cestu hrdinov SNP. Je spisovateľom literatúry faktu a vydavateľom cestopisnej literatúry. V r. 2022 získal medzinárodnú literárnu Cenu Egona Erwina Kischa. Svoje zážitky a postrehy z expedícií zachytil v 15 esejistických cestopisných knihách a stovke reportáží. Od r. 1987 každoročne organizuje najstarší medzinárodný horský festival na Slovensku po názvom Expedície venovaný propagácii expedícií uskutočnených v posledných nedotknutých a málo dotknutých oblastiach sveta.

Fotovýstava 2023

Jozef Sádecký
Sen o horách

V Považskej Bystrici pôsobím ako svadobný a krajinársky fotograf. Práve vďaka fotografii som začal vnímať svet úplne iným pohľadom. Nafotografovať správny okamih, šťastie, lásku, emócie a jedinečné chvíle, ktoré sa už nedajú zopakovať je mojim cieľom.
Spoznávanie slovenskej krajiny sa postupom času stalo nočným dobrodružstvom. Skoré výstupy po tme lesom, zima, vietor, dážď a pred sebou jediný cieľ. Zažiť prvé svetlo vo vrcholkoch hôr. Stáť nad oblakmi, zachytiť neopakovateľné momenty a atmosféru zobúdzajúcej sa krajiny. Vidieť veci, ktoré trvajú len krátky okamih. Od roku 2021 som členom Asociácie profesionálnych fotografov Slovenskej republiky – APFSR.

https://www.jozefsadecky.sk/

Majo Chudý
Výber z krajinárskej tvorby

V roku 2013 mi učarovala technológia časozberného snímania. Vtedy som sa začal
naplno venovať fotografovaniu krajiny. Fotografovanie prírody a krajiny pre mňa
znamená neustálu snahu prekonávať svoje možnosti a schopnosti. Dostať sa na miesta kam sa bežný turista nedostane a hlavne v čase kedy sa tam nedostane. To vytvára dokonalú kombináciu jedinečného prostredia a poveternostných podmienok pre zachytenie neopakovateľného momentu.

https://www.mhvstudio.sk/

Peter Majlát
Výber z tvorby

Narodil som sa v roku 1950 v Topoľčanoch. V Nitre žijem od roku 1981. Fotografovať
som začal ako 15. ročný otcovým Flexaretom. V sedemdesiatych rokoch som fotil
Japonským fotoaparátom na kinofilm Yashica. V dobe digitálnej som mal kompakt
Olympus a v súčasnosti fotím so zrkadlovkou Canon. Fotím prírodu, krajinky, detaily
rôznych štruktúr a makro. Fotím pre radosť a dobrý pocit keď niekoho moje fotografie
potešia. Mal som fotografie na výstave “Utajená krása Martinského vrchu”, regionálne a krajské kolo AMFO a na klubových výstavách, čestné uznanie na AMFO2018 – krajské
kolo.

https://www.fotoklubnitra.sk/fotogaleria/peter-majlat

Ján Šranko
Z ríše vtákov

Ako chlapec z dediny som v prírode trávil skoro všetok čas. Hory boli veľmi ďaleko a tak mi zostal rovinatý les, vinohrady a potok. Príroda vo mne vyhrala na celej čiare, hoci som sa jej nevenoval v živote profesijne ako som mal v pláne. Najviac ma fascinovali vtáky. Fotografujem od 10 rokov. A čo fotografujem? Moje portfólio sa okrem krajiniek a vtákov rozšírilo o bezstavovce a cicavce nech sú kdekoľvek hoci aj na skládke odpadu (žiaľ). Venujem sa najmä fotografovaniu krajiny, architektúry, astrofotografii, ekofotografii, aktu a v neposlednom rade aj sociálnej fotografii.

https://www.fotoklubnitra.sk/fotogaleria/jan-sranko/

Peter Michalík
Dolomity, okolo Tre Cime di Lavaredo

Pochádzam z Nových Sadov pri Nitre. V súčasnosti žijem a pracujem v Nitre. Popri práci sa venujem turistike, ktorú s fotografovaním neodmysliteľne spájam. Námety
nachádzam hlavne v nádhernej slovenskej krajine, ale i v zahraničí. Sporadicky
fotografujem reportáže a svadby. Moje fotografie sú súčasťou viacerých knižných
publikácií z regiónu Nitry a okolia. Použité boli i v propagačných materiáloch tohoto
regiónu. Zúčastnil som sa desiatok výstav a viackrát som dosiahol ocenenia na
regionálnych kolách AMFO, na Celoslovenskom salóne krajinárskej fotografie „Slovensko moje“ či na iných fotografických súťažiach. Som členom Fotoklubu Nitra pri KOS v Nitre a Zväzu slovenských fotografov.

http://petermichalik.eu/

Ján Gažo
Cyklocestovanie po Európe

Mojim domovom sú Vráble, kde sa vždy veľmi rád vraciam z mojich cyklociest po Európe. Bicyklujeme spolu s parťákmi rok čo rok už viac ako 15 rokov. Rád aj turistikujem, skialpujem a cestujem – spoznávam nové lokality. Po mojom pobyte v Anglicku som sa rozhodol vrátiť domov na bicykli a odvtedy každoročne plánujem letné cykloturistické dovolenky aspoň na 2 týždne (16 dní) a 1000 až 1800km. Odvtedy sme prešli na dvoch kolesách kus Európy.

 

Martin Sipták
Krajina a ľudia

Martin Sipták je “spoznávateľ” sveta a cestovný fotograf. Fotografovanie a cestovanie je pre neho relax po náročnej práci… Aktuálne býva viac ako 10 rokov v Nitre, kam sa presťahoval z Martina.  Očarila ho každá krajina, ktorú navštívil od USA až po ďaleké Japonsko. Nemá obľúbenú krajinu, ide veľmi rád všade, kde ešte nebol. Posledné roky sa venuje fotografovaním predovšetkým spoznávaním Slovenska. Navštívil  viac ako 333 obcí po celom Slovensko ( aj keď ako sám hovorí, začal si to spisovať a počítať). V Nitre aktívne spolupracuje s Nitrianskou galériou, kde neohrdne fotením koncertov, vernisáží a ďalších podujatí, ktoré organizuje Nitrianska galéria. Je spoluiniciátorom a spoluorganizátorom fotografickej akcie “Fotodeň na nádvorí”. Aktívne spolupracuje s Chatou Pieniny, kde je dvorným fotografom. Jeho tvorba je známa hlavne  pastelovými farbami alebo zas farebnými farbami…

Na výstave sa Martin snažil vybrať fotky, kde je vidieť človek a príroda z rôznych kútov sveta so zameraním na horskú tematiku.

Výstava detských výtvarných prác:

Organizátori festivalu sa opäť rozhodli dať priestor detskej kreativite a zobrazeniu sveta hôr, krajiny, prírody, tak ako ho vnímajú deti. Vystavené budú kresby detí z viacerých nitrianskych škôl:
Základná škola Benkova
Základná škola Fatranská
Základná umelecká škola Jozefa Rosinského

Liečivé rastliny